Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin 16 avqust 2023-cü il tarixində BMT Təhlükəsizlik Şurasında aparılmış müzakirələrə dair bəyanatı
Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasından növbəti dəfə öz şantaj kampaniyası üçün istifadə etmək cəhdi uğursuzluğa düçar oldu. Ermənistanın sözügedən ali orqanı bu cür manipulyasiya və istismar etmək səyləri post-münaqişə dövründə normallaşma gündəliyinin irəli aparılması baxımından qeyri-məhsuldar olmaqla yanaşı, son dərəcə destruktivdir.
Azərbaycan Ermənistanın məsələlərin həll yolunun konstruktiv qarşılıqlı fəaliyyət, habelə beynəlxalq hüquq normalarının və bu çərçivədə götürülmüş öhdəliklərin vicdanla yerinə yetirilməsindən keçdiyini nəhayət ki, anlayacağına ümid edir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının çoxsaylı üzvləri tərəfindən vurğulandığı kimi, regionda sülh və sabitliyin əsası həm sözdə, həm də əməldə suverenliyin və ərazi bütövlüyünün tanınmasıdır.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olan bir neçə dövlətin, eləcə də Türkiyənin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli sakinlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün məhsulların çatdırılması ilə əlaqədar xüsusilə Ağdam-Xankəndi yolu olmaqla, Azərbaycan tərəfindən təklif olunan bütün marşrutların fəaliyyət göstərməsi ilə bağlı səmimi dialoq və vicdanlı qarşılıqlı fəaliyyətin zəruriliyi barədə verilən bəyanatları yüksək qiymətləndiririk.
Müzakirələr, Azərbaycanın "Ağdam-Xankəndi" yolundan istifadə təklifinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən müsbət qarşılandığını və yüklərin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qanuni və şəffaf şəkildə çatdırılmasını təmin etmək üçün Ermənistanın yarattığı maneələrin qəti şəkildə aradan qaldırılmasının labüdlüyünü bir daha göstərdi.
Bundan başqa, bəzi üzv dövlətlər tərəfindən Azərbaycanın legitim təhlükəsizlik narahatlıqlarının etirafı regionda müəyyən çağırışların aradan qaldırılması istiqamətində perspektivli addımdır.
Azərbaycanın müzakirələrdə qeyd etdiyi kimi, ölkəmiz Ermənistana iki ölkənin bir-birinin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün və sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və hörmət əsasında sülh təklif edib. Digər tərəfdən, Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli sakinlərin Azərbaycan Konstitusiyasında nəzərdə tutulmuş, habelə Azərbaycanın tərəfdar çıxdığı insan hüquqları üzrə bütün müvafiq beynəlxalq mexanizmlərə uyğun olaraq, bütün hüquq və azadlıqlarını təmin etməklə bərabərhüquqlu vətəndaş kimi reinteqrasiya siyasətini aparır. Hər iki istiqamətə sadiq olduğumuz kimi, suverenliyimizi və ərazi bütövlüyümüzü BMT Nizamnaməsində və beynəlxalq hüquqda təsbit edilmiş bütün qanuni vasitələrlə qorumaqda da əzmliyik.
Azərbaycan normallaşma gündəliyinin irəli aparılmasında həqiqətən maraqlı olan və bununla da regionda çoxdan gözlənilən sülh və sabitliyə nail olmaq üçün öz töhfəsini vermək istəyən, habelə bu istiqamətdə müvəffəq olan bütün tərəflərlə konstruktiv qarşılıqlı fəaliyyətə sadiqdir.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the discussions at the UN Security Council held on August 16, 2023
Armenia’s attempt to instrumentalize the UN Security Council in its campaign of blackmailing failed for yet another time. Such a manipulation and exploitation of this august body by Armenia is not only counter-productive but also utterly destructive in terms of taking forward the post-conflict normalization agenda.
Azerbaijan hopes that it will be finally realized by Armenia that the way towards the solution lies in constructive engagement and good-faith implementation of international law, and commitments undertaken within this framework. As it was emphasized by numerous UN Security Council members the basis for peace and stability in the region is a recognition of sovereignty and territorial integrity both in words and deeds.
Azerbaijan highly appreciates the statements made by several Security Council member states, as well as Türkiye on the need for genuine dialogue and good-faith engagement with regard to operationalization of all routes offered by Azerbaijan, especially Aghdam-Khankendi road, for the delivery of goods to meet the needs of the local Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan.
The debate manifested for yet another time that Azerbaijan’s offer on the use of the Aghdam-Khankendi road is positively received by the international community and Armenia’s obstructions in this regard need to be finally abandoned to allow law-based and transparent delivery of goods to the Garabagh region of Azerbaijan.
Moreover, acknowledgment of legitimate security concerns of Azerbaijan by some member states is a promising step towards overcoming certain challenges in the region.
As it was mentioned by Azerbaijan during the debates, Azerbaijan has offered peace to Armenia on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, and on another track, pursues the policy of reintegration of ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan as equal citizens guaranteeing all the rights and freedoms envisaged in the Constitution of Azerbaijan, and all relevant international human rights mechanisms that Azerbaijan is a signatory to. Our adherence to both these tracks is solid, while we are firm to protect our sovereignty and territorial integrity by all legitimate means enshrined in the UN Charter and international law.
Azerbaijan remains committed to constructive engagement with all those who bear sincere interest in taking forward the normalization agenda and thus, is willing and able to contribute to attaining long-awaited peace and stability in the region.