Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
26 fevral 2021-ci il, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş qırğının 29-cu ildönümü tamam olur.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində davam edən təcavüzü zamanı mülki əhaliyə qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri və Birinci Qarabağ müharibəsi gedişatının ən faciəvi səhifəsi Xocalı şəhərinin işğalı ilə əlaqədar olub. Münaqişədən əvvəl Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində yerləşən bu şəhərdə 7000 insan yaşayırdı. 1991-ci ilin oktyabr ayından şəhər tamamilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mühasirəyə alındı. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Ermənistan silahlı qüvvələri keçmiş SSRİ-nin 366-cı moto-atıcı alayının köməyi ilə Xocalını işğal etdi. İşğalçılar Xocalını darmadağın edərək xüsusi amansızlıqla onun dinc əhalisinin soyqırımını törətdilər.
Xocalı soyqırımı zamanı şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovulmuş, 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qalmış (onlardan 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil), 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış, 8 ailə tam məhv edilmiş, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirmiş, 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca işgəncə verilməklə vəhşicəsinə öldürülmüşdür.
Xocalıdakı faciəvi hadisələrin bütün mövcud faktları qəti şəkildə sübut edir ki, Azərbaycanın bu şəhərində törədilmiş cinayətlər sıradan və təsadüfi hərəkət deyil, Ermənistanın sistemli zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsi olub. Xocalıdakı mülki insanların məqsədyönlü qırğını etnik zəmində törədilmiş cinayət idi və sadəcə azərbaycanlı olduqları üçün insanların kütləvi məhvinə yönəlmişdi.
Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi təcavüz siyasəti çərçivəsində Ermənistan tərəfindən törədilmiş müharibə, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər və Xocalı soyqırımı insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya, Uşaq hüquqları haqqında Konvensiya və İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında Konvensiyanın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Hazırda 17 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatı Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən qətnamə və qərarlar qəbul ediblər. Eyni zamanda, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası Xocalı soyqırımını kəskin şəkildə pislənilməsini ehtiva edən qətnamə və bəyanatlar qəbul etmişlər.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş cinayətə münasibətdə hücumda iştirak edənlərin davranışını müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan hərəkətlər kimi qiymətləndirərək mühüm nəticəyə gəlib.
Ermənistan Respublikasının beynəlxalq hüquqa zidd fəaliyyətləri ilə bağlı məsuliyyətləri ilə yanaşı, beynəlxalq cinayət hüququnun adət və müqavilə normalarına əsasən, Xocalı şəhərində törədilənlər də daxil olmaqla, silahlı münaqişə kontekstində törədilmiş müəyyən fəaliyyətlər beynəlxalq cinayət əməlləri hesab olunur. Bu əməllərin törədilməsində iştirak etmiş şəxslər, eləcə də onlarla əlbir olan və onlara kömək edənlər də fərdi qaydada məsuliyyət daşıyırlar.
Öz təqsirini etiraf etmiş Ermənistanın o dövrdəki müdafiə naziri və sabiq prezidenti Serj Sarkisyan Britaniya jurnalisti Tomas de Vaala müsahibəsində deyib: “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdırlar. Biz bu stereotipi sındırdıq” (Tomas de Vaal, Qarabağ: Ermənistan və Azərbaycan sülh və savaş yollarında (Nyu-York Universiteti Nəşriyyatı, 2003, səhifə 172).
Azərbaycanlı dinc əhalisinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması və onlara qarşı insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsi Ermənistan tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə də davam etdirilmişdir. Döyüş əməliyyatların getdiyi cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhərlərinin mülki əhalisini və mülki infrastrukturunu məqsədli şəkildə hədəfə alan Ermənistan, 1992-ci ildə olduğu kimi 2020-ci ildə də eyni qəbildən olan terror taktikasına əl atdı və bu dəfə artıq müasir növ zirehli silahlar və raket qurğularından istifadə edərək çoxsaylı dinc azərbaycanlının qətlə yetirilməsinə səbəb oldu. İstər 1992-ci il Xocalı soyqırımı, istərsə də 2020-ci ildə mülki əhalinin bombardmanı Ermənistanın Azərbaycanlılara qarşı apardığı məqsədyönlü zorakılıq siyasətini aşkarcasına nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikası inanır ki, milli səviyyədə, eləcə də mövcud beynəlxalq hüquq çərçivəsində görülən davamlı tədbirlər cəzasızlığa son qoyulmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı törədilmiş ağır cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin ədalət məhkəməsi qarşısına çıxarılmasına xidmət edəcək.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 29th anniversary of the Khojaly genocide
February 26, 2021 marks the 29th anniversary of the Khojaly genocide committed by the armed forces of Armenia during the Armenian aggression against Azerbaijan.
One of the gravest crimes committed against the civilian population during the decades of Armenian aggression against Azerbaijan and the most tragic page of the First Karabakh War was the occupation of Khojaly city. Before the conflict, 7,000 people were living in this town located in Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. From October 1991, the town was entirely surrounded by the armed forces of Armenia. Over the night of the 25 to 26 February 1992, following massive artillery bombardment of Khojaly, the armed forces of Armenia, with the help of the infantry guards regiment No.366 of the former USSR, implemented the seizure of Khojaly. Invaders destroyed Khojaly and with particular brutality implemented carnage over its peaceful population.
As a result of the Khojaly genocide 5379 inhabitants of the city were forcefully expelled, 1275 were captured and taken hostage (the fate of 150 of them, including 68 women and 26 children, remains unknown to date) and were tortured, 487 were injured, 8 families were completely destroyed, 130 children lost one and 25 children lost both parents, 613 people, including 63 children, 106 women and 70 elderly brutally murdered.
All the existing facts of the tragic events in Khojaly prove conclusively that the crimes committed in this city of Azerbaijan were not an ordinary and accidental act, but an integral part of Armenia's policy of systematic violence. The purposeful massacre of civilians in Khojaly was a crime based on ethnic grounds; it was aimed at mass killing of people simply because they were Azerbaijanis.
The Khojaly massacre and other war crimes, crimes against humanity and genocide committed by Armenia in the course of the aggression against the Republic of Azerbaijan constitute a serious violation of international humanitarian and human rights law, in particular the 1949 Geneva Conventions, Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the International Covenant on Civil and Political Rights, the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
At present, the national legislative bodies of 17 countries, as well as 24 States of the USA have adopted resolutions and decisions condemning the massacre of civilians in Khojaly and assessing it as a crime against humanity. At the same time, the Organization of Islamic Cooperation and the Cooperation Council of Turkic Speaking States have adopted resolutions and statements strongly condemning the Khojaly genocide.
In its judgment of 22 April 2010, the European Court of Human Rights arrived at an important conclusion with respect to the crime committed in Khojaly, qualifying the behavior of those carrying out the incursion as “acts of particular gravity which may amount to war crimes or crimes against humanity”.
Alongside the Republic of Armenia’s responsibility as a State for internationally wrongful acts, under the customary and treaty norms of international criminal law, certain acts perpetrated in the context of an armed conflict, including those in the town of Khojaly, are viewed as international criminal offences and responsibility for them is borne on an individual basis by those who participated in the said acts, their accomplices and accessories.
In his cynical admission of culpability, Armenia’s then Defence Minister and ex-President, Serzh Sargsyan, was quoted by the British journalist Thomas de Waal, as saying, “before Khojali, the Azerbaijanis thought that ... the Armenians were people who could not raise their hand against the civilian population. We were able to break that [stereotype]” (Thomas de Waal, Black Garden: Armenia and Azerbaijan through Peace and War (New York and London, New York University Press, 2003), p. 172).
Purposeful targeting of the Azerbaijani civilian population and crimes against humanity against them were continued by Armenia during the Second Karabakh War. Armenia, deliberately targeting the civilian population and civilian infrastructure of such Azerbaijani cities as Ganja, Barda, Terter, located at a considerable distance from the war zone, in 2020, as in 1992, resorted to the same terror tactics, and this time already with the use of modern types of armoured vehicles and rocket launchers, which led to the massacres of peaceful Azerbaijanis. Both the Khojaly genocide in 1992 and the bombing of the civilian population in 2020 clearly demonstrate Armenia's purposeful policy of violence against Azerbaijanis.
The Republic of Azerbaijan believes that continuous measures taken at the national level, as well as within the framework of existing international law, will serve to end impunity and bring to justice those responsible for serious crimes committed during Armenia's aggression against Azerbaijan.