Azərbaycan Respublikasının Xorvatiya Respublikasındakı Səfirliyinin 28 May – Respublika Günü münasibətilə press-relizi
28 may 1918-ci il tarixində İstiqlal Bəyannaməsinin qəbulu ilə müsəlman dünyasında ilk parlament demokratiyası - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsası qoyuldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin suveren ərazisi 114 min kvadrat kilometr idi.
İmperiyanın çöküşündən sonra meydana çıxan ağır daxili və xarici problemlərlə üzləşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti səmərəli dövlət təsisatları qurmağa, vətəndaşlarının hüquqlarını müdafiə etməyə və beynəlxalq ictimaiyyətin etibarını qazanmağa müvəffəq oldu. Universal seçki hüququ, eləcə də qadınların səsvermə hüququ təmin edildi.
Hökumət cavabdehlik və səlahiyyətlərin bölgüsü əsasında formalaşdı və Azərbaycan parlamenti ilk növbədə bütün müsəlman şərqində demokratik yolla seçilmiş, çoxpartiyalı və təmsilçiliyin təmin olunduğu qanunverici orqan idi. İki illik fəaliyyəti dövründə cümhuriyyət beş icraedici kabinet tərəfindən idarə olunub, parlament 155 iclas keçirib və 240-da çox qanun layihəsini müzakirə edib. Dövlət quruculuğu prosesinin digər zəruri sütunu parlament və nazirlər kabinetinin səlahiyyətlərini yoxlayacaq müasir məhkəmə sistemi yaradaraq Apelyasiya Palatasının təsis edilməsi oldu.
Yeni formalaşmış cümhuriyyət təhsilə xüsusi diqqət göstərərək Bakı Dövlət Universitetinin əsasını qoydu. Cümhuriyyətin üzləşdiyi iqtisadi və siyasi çətinliklərə baxmayaraq, yüzlərlə gənc insana Avropanın qabaqcıl universitetlərində təhsil almaq üçün təqaüdlər verməklə uzunmüddətli insan kapitalına sərmayə qoyuluşuna çalışdı. Azərbaycan dili rəsmi dövlət dili elan edildi, milli üçrəngli bayraq və himn qəbul edildi, müasir teatr və opera təsis edildi. Azərbaycanın poçt markaları çap edildi və milli Azərbaycan valyutası - Manat dövriyyəyə buraxıldı.
İstiqlal Bəyannaməsində təsbit olunduğu kimi bütün millətlərlə, xüsusilə qonşu olduğu millətlər və dövlətlərlə dost münasibətlər yaratmaq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildi.
Diplomatik müstəvidə əsas irəliləyiş Azərbaycan parlamentinin nümayəndə heyətinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin beynəlxalq tanınmasına nail olmaq məqsədilə Parisə səfər etməsi ilə əldə edildi. Paris Sülh Konfransındakı nümayəndə heyətinin üzvləri azadlıq, hüquq və ədalət ideyalarına sadiqlilikləri ilə xarici nümayəndələri heyrətləndirdilər. Azərbaycanın müstəqilliyinin yekdil de-fakto tanınmasına müvəffəq olundu və Azərbaycan missiyası Paris Sülh Konfransının Ali Şurasına dəvət aldı.
Tanınma məsələsi həll olunduqdan sonra hökumətin diqqəti səriştəli diplomatik korpus quruculuğuna doğru yönəldi.
1919-cu ildə Azərbaycan diplomatiyası ilk addımlar atanda, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, İsveç, İsveçrə, Belçika, İran, Polşa və Ukrayna daxil olmaqla16 dövlətin Bakıda diplomatik missiyası fəaliyyət göstərirdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin diplomatik nümayəndəlikləri və baş konsulluqları Türkiyə, İran, Gürcüstan, Ukrayna, Ermənistan və digər ölkələrdə təsis edilmişdi.
1920-ci ilin aprelində bolşeviklərin işğalı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyinə son qoyuldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üzləşdiyi çətinliklər, o cümlədən Ermənistanın ərazi iddiaları və Azərbaycana qarşı müharibəyə başlaması, mürəkkəb geosiyasi fitnə-fəsadlar və iqtisadi-sosial problemlər 1991-ci ildə müstəqilliyini yenicə bərpa etmiş Azərbaycan Respublikasını da əhatə etdi.
Hazırda yürüdülən siyasət dərin tarixi və mədəni yaddaşımızı oyatmaqla, eləcə də müstəqilliyimizin və dövlətçiliyimizin qorunub saxlanılması və gücləndirilməsi üçün möhkəm əminlik aşılamaqla milli kimlik hissini inkişaf etdirdi.
Bu gün müstəqil, suveren və demokratik Azərbaycan Respublikası öz uğurlu və effektiv idarəçiliyi ilə əldə etdiyi sosial-iqtisadi və insan kapitalı inkişafı, nailiyyətləri və beynəlxalq münasibətlərdə rolu və nüfuzu ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ideallarını və məramlarını reallığa çevirir.

The press-release by the Embassy of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 28 May - Republic Day.
On May 28, 1918 the first parliamentary democracy in the Muslim world - Azerbaijan Democratic Republic was founded with the adoption of Declaration on Independence. The sovereign territory of the Azerbaijani Democratic Republic was 114,000 square kilometers.
Despite facing grave internal and external challenges arising from the collapse of an empire, Azerbaijan Democratic Republic succeeded in setting effective state institutions, upholding the rights of its citizens and gaining the trust of the international community. Universal suffrage right, as well as the right of voting of women was guaranteed.
Government was formed on the basis of accountability and separation of powers and the Azerbaijani parliament was a democratically-elected, multi-party and truly representative legislative body, the first of its kind in the entire Muslim East. In its two-year tenure, the Republic was governed by five executive cabinets and the Parliament held 155 meetings and discussed more than 240 draft laws. Another vital pillar of the state-building process came with the establishment of the Chamber of Appeals, creating in effect a modern judicial system that would check the powers of Parliament and Cabinet of Ministers.
The newly formed Republic made education a primary concern and on its end the Baku State University was founded. Despite the economic and political difficulties that the Republic was facing, it aspired for long-term human capital investment by providing scholarships for hundreds of young students to study in leading European universities. Azerbaijani was declared the official language, the national tricolor flag and anthem were adopted, a modern theater and opera were established, Azerbaijani postage stamps were printed and a national Azerbaijani currency-Manat, was issued.
As stated in the Declaration of Independence, establishment of friendly relations with all nations, especially neighboring nations and states, was determined as one of the foreign policy priorities of Azerbaijan Democratic Republic.
The first major breakthrough in diplomatic relations came when the parliamentary delegation of Azerbaijan went to Paris with the main goal to gain international recognition for Azerbaijan Democratic Republic. Members of the delegation to the Paris Peace Conference impressed foreign dignitaries with respect to their ideas of liberty, rights and justice. Unanimous de-facto recognition of the independence of Azerbaijan was attained and the Azerbaijani mission received an invitation to the Supreme Council of the Paris Peace Conference.
Once recognition had been established, the government’s focus shifted towards building a competent diplomatic corps.
In 1919, when Azerbaijani diplomacy took its first steps, diplomatic missions of 16 states functioned in Baku, including the USA, Great Britain, France, Italy, Sweden, Switzerland, Belgium, Iran, Poland and Ukraine. Diplomatic missions and General Consulates of the Azerbaijan Democratic Republic were established in Turkey, Iran, Georgia, Ukraine, Armenia and other countries.
The Bolsheviks invasion of April 1920 put an end to the independence of ADR. As the successor of the Azerbaijan Democratic Republic, the Republic of Azerbaijan restored its independence in 1991. The difficulties faced by the Azerbaijan Democratic Republic, including Armenia’s territorial claims and war against Azerbaijan, geopolitical intrigues, the socio-economic problems engulfed the Republic of Azerbaijan as well since regaining its independence in 1991.
Today the Republic of Azerbaijan as the independent, sovereign and democratic country brings into the reality the aspirations and ideals of Azerbaijan Democratic Republic. The policies pursued developed the sense of national identity by reviving deep historical and cultural memory, as well as by instilling a firm conviction for preserving and strengthening of  independence and statehood.