Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistanın Azərbaycana qarşı uzun illər həyata keçirdiyi işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinin davamı olaraq Ermənistan silahlı qüvvələri keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalını işğal edib, dinc əhaliyə qarşı soyqırımı törədilib. Artıq Xocalı faciəsindən 28 il ötür.
Bu soyqırımı zamanı etnik mənsubiyyətlərinə - azərbaycanlı olduqlarına görə 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 qoca xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. Eyni zamanda, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərindən birini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirib. 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qalıb, onlardan 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil.
Həmçinin Xocalı şəhərinin işğal edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan dövlətinə və vətəndaşlarına 170 milyon ABŞ dollarından artıq ziyan vurulub.
1994-cü ilin fevralında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verib, 26 fevral tarixi - “Xocalı soyqırımı günü” elan olunub.
BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsinə və 1948-ci il 9 dekabr tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul olunmuş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyaya görə, Xocalıda erməni qəsbkarları tərəfindən törədilən bu kütləvi insan qırğını məhz soyqırımıdır.
Xocalıda törədilən soyqırımı azərbaycanlılara qarşı törədilən ilk sistemli cinayət aktı deyil, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq müharibəsi zamanı dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin ən dəhşətlisidir. Bundan əvvəl Azərbaycanın Ermənistanla həmsərhəd Qazax rayonunun Bağanis Ayrım kəndinin, Dağlıq Qarabağda azərbaycanlıların yaşadığı İmarət Qərvənd, Tuğ, Səlakətin, Axullu, Xocavənd, Cəmilli, Nəbilər, Meşəli, Həsənabad, Kərkicahan, Qaybalı, Malıbəyli, Yuxarı və Aşağı Quşçular kəndlərinin işğalı ilə yanaşı, qabaqcadan düşünülmüş şəkildə 2
mülki azərbaycanlılar xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib. Bundan başqa, Qaradağlı kəndində 80 nəfərdən çox, Ağdaban kəndində 67 nəfər mülki əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və qocalar işgəncə verilərək qəddarcasına öldürülüb, onlarla insan girov götürülüb, itkin düşüb, kəndlər isə yandırılaraq yer üzündən silinib.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüz fonunda törədilmiş müharibə, insanlıq əleyhinə cinayətlər və Xocalı soyqırımı insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları, Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya, Uşaq hüquqları haqqında Konvensiya və İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında Konvensiyanın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
İşğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonun Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu beynəlxalq hüquq, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum 822, 853, 874 və 884 saylı Qətnamələri, BMT Baş Məclisinin “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsi, AŞPA-nın 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsi və 1690 saylı tövsiyəsi, Avropa Parlamentinin Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü il tarixli qətnaməsi, Avropa Parlamentinin 12 dekabr 2018-ci il tarixli qətnaməsi bir daha sübut edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində sülh yolu ilə həll edilməsinin tərəfdarı olduğunu, həmçinin, xalqımıza qarşı törədilən cinayətlərə ədalətli siyasi-hüquqi qiymətin verilmədiyini dəfələrlə mötəbər beynəlxalq tədbirlərdə bəyan etmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası da Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanıdılması istiqamətində aparılan sistemli işə mühüm töhfədir.
Meksika, Pakistan, Çexiya, Peru, Kolumbiya, Panama, Honduras, Sudan, Qvatemala və Cibuti parlamentlərinin müvafiq sənədlərində Xocalıda törədilmiş kütləvi qətllərin soyqırımı aktı olduğu təsdiq edilib. Rumıniya, 3
Bosniya və Herseqovina, Serbiya, İordaniya, Sloveniya, Şotlandiya və Paraqvay parlamentləri, eləcə də ABŞ-ın 22 ştatının icra və qanunvericilik orqanları Xocalı faciəsini qətliam kimi qiymətləndirərək qətiyyətlə pisləyib, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı təcavüzkar, Xocalı faciəsini isə soyqırımı kimi tanıyıb.
Xocalı faciəsi zamanı yol verilmiş cinayət əməllərinin qabaqcadan düşünülmüş qaydada, milli mənsubiyyətinə görə insanların tamamilə və ya qismən məhv edilməsi niyyəti ilə törədilməsi beynəlxalq və dövlətdaxili hüquqa əsasən məhz soyqırımı olduğunu sübut edir.
BMT-nin “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyasına görə, soyqırımını törədənlər qanunvericiliyə uyğun olaraq cəzalandırılmalıdırlar.
75 il öncə Nizamnaməsi qəbul olunarkən BMT-nin elan etdiyi prinsiplərə və 2030-cu ilə qədər dünyanı inkişafa hədəfləyən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün bu mötəbər beynəlxalq təşkilat tərəfindən qəbul olunmuş konvensiyaların müddəaları, həmçinin Təhlükəsiz Şurasının Qətnamələri qeyd-şərtsiz icra edilməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalı, bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün öz doğma torpaqlarına qayıtmalı, əsir və girovlar azad edilməli, Xocalıya ədalət təmin olunmalıdır.
Səbinə Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)
18 fevral 2020-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the 28th anniversary of Khojaly Genocide
On the night from February 25-26, 1992, as a continuation of Armenia’s long-lasting aggression and ethnic cleansing policy against Azerbaijan, the Armenian armed forces occupied Khojaly with the assistance of the 366th motorized regiment of the former USSR and committed an act of genocide against civil population. 28 years have passed since the Khojaly tragedy.
During this genocide, 613 people, including 106 women, 63 children and 70 elderly, were murdered with special cruelty and 487 people get various injuries because of their ethnic belonging – being an Azerbaijani. At the same time, eight families were completely annihilated, 130 children lost one of their parents, and 25 children lost both parents, 1275 were subjected to tortures being captured and taken hostage, the fate of 150 of them, including 68 women and 26 children, is still unknown.
In addition, more than 170 million USD was inflicted on the Azerbaijani state and its citizens in connection with the occupation of Khojaly.
In February 1994, at the initiative of the National Leader Heydar Aliyev, Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan gave a political-legal assessment of Khojaly Genocide; February 26 is announced as the “Day of Khojaly Genocide”.
According to the UN General Assembly Resolution 96 (I) of December 11, 1946 and Resolution 260 (III) of December 9, 1948, “On the Prevention and Punishment of Crime of Genocide” this mass killing of human beings committed by the Armenian aggressors in Khojaly is a genocide.
Genocide in Khojaly is not the first systematic crime committed against Azerbaijanis, but is one of the worst crimes of genocide committed by Armenia against the peaceful Azerbaijani population during the occupation war against Azerbaijan. Previously, the alongside with the occupation of Baganis Ayrim village of Gazakh district of Azerbaijan bordering Armenia, Imarat Gharvand, Tugh, Selaketin, Akhullu, Khojavand, Jamilli, Nebiler, Mesheli, Hasanabad, Karkijahan, Gaybali, Malibeyli, Upper and Lower Gushchular villages of Nagorno-Karabakh where Azerbaijanis lived, the civil Azerbaijanis were killed in a deliberate way with special brutality. Besides, more than 80 civilians in Garadagly village and 67 civilians in Agdaban village, including children, women and the elderly, were tortured and brutally killed, dozens of people were taken hostage, became missing, and villages burned and exterminated. 2
War, crimes against humanity and Khojaly Genocide on the background of military aggression against Azerbaijan by Armenia are serious violation of human rights and international humanitarian law, especially of the 1949 Geneva Conventions, the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, International Covenant on Civil and Political Rights, International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
The occupied Nagorno-Karabakh and adjacent seven districts are once again proved to be the integral part of the Republic of Azerbaijan under the international law, as well as UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884 from 1993, UN General Assembly Resolution on “Situation on the occupied territories of Azerbaijan” dated on 14 March, 2008, Resolution 1416 from 2005 and Recommendation 1690 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, as well as European Parliament’s Resolution on Nagorno-Karabakh from October 23, 2013, the European Parliament Resolution of December 12, 2018.
President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev has repeatedly declared his commitment to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the frames territorial integrity of our country, as well as that there was not given just political and legal assessment of crimes against our people.
The international awareness campaign “Justice for Khojaly”, initiated by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva, is also an important contribution to the systematic work on the global recognition of Khojaly Genocide.
The relevant documents of the parliaments of Mexico, Pakistan, the Czech Republic, Peru, Colombia, Panama, Honduras, Sudan, Guatemala and Djibouti have confirmed that mass killing committed in Khojaly was an act of genocide. Parliaments of Romania, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Jordan, Slovenia, Scotland and Paraguay, as well as the executive and legislative bodies of 22 states of the United States have strongly condemned the Khojaly tragedy recognizing it as a massacre, the Organization of Islamic Conference recognized Armenia as an aggressor and the Khojaly tragedy as a genocide.
Committing of acts of crime during Khojaly tragedy deliberately with the intent to completely or partially annihilate people for their national belonging once again proves their being an act of genocide under international and domestic law.
According to the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, perpetrators of genocide must be punished in accordance with the law. 3
In order to achieve the principles announced 75 years ago during the adoption of the UN Charter and the Sustainable Development Goals, which aim at developing the world by 2030, the provisions of the conventions adopted by this international influential organization, as well as the resolutions of the Security Council must be enforced unconditionally, the territorial integrity of Azerbaijan should be restored, more than one million refugees and internally displaced persons should return to their homeland, captives and hostages should be released, and the justice should be provided to Khojaly.