No:167/18, XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin soydaşlarımız Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin Ermənistan tərəfindən girov götürülməsinin 4-cü ildönümü ilə əlaqədar şərhləri
11 iyul 2014-cü ildə azərbaycanlı mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda doğma torpaqlarını və ata-analarının məzarlarını ziyarət edərkən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən girov götürülməsindən dörd il ötür. D.Əsgərov və Ş.Quliyev girov götürülərkən onların yanında olan Həsən Həsənov isə qətlə yetirilib.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma rejim tərəfindən saxta və uydurulmuş iddialar əsasında onlar üzərində quruma “məhkəmə” təşkil edilib, D.Əsgərov “ömürlük”, Ş.Quliyev isə 22 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
D.Əsgərov və Ş.Quliyevin girov götürülməsindən əvvəlki və sonrakı görüntüləri onların girovluqda saxlandıqları müddətdə qeyri-insani rəftara, fiziki və mənəvi işgəncələrə məruz qaldığını açıq şəkildə sübut edir. Bunun nəticəsində hal-hazırda D.Əsgərov və Ş.Quliyev müxtəlif ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkirlər. Onlara qarşı qeyri-insani rəftarı kütləvi informasiya vasitələri ilə qəsdən nümayiş etdirən Ermənistan tərəfi onların ailə üzvlərini və yaxınlarını psixoloji təzyiqlərə məruz qoyur.
Ermənistan Respublikası beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Nizamnaməsinə zidd olaraq, gücdən istifadə etməklə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunu işğal edib. İşğal edilmiş ərazilərindən bir milyondan artıq azərbaycanlı əhali, o cümlədən D.Əsgərov və Ş.Quliyev və onların ailə üzləri etnik təmizləmə nəticəsində öz doğma torpaqlarından zorla qovulub.
D.Əsgərov və Ş.Quliyev və onların ailə üzvləri 1993-cü ildən etibarən məcburi köçkün həyatı yaşayırlar. 20 ildən çox davam edən vətən həsrəti onları öz işğal edilmiş torpaqlarını ziyarət etmək kimi fədakar addımı atmağa sövq etmiş və bu baxımdan onların öz doğma evlərini və valideynlərinin qəbrini görmək istəkləri anlaşılandır. Beləliklə, onların qanunsuz həbsi və Ermənistanın onları azad etməkdən imtina etməsi girovların yaxınlarının böyük üzüntüsünə, Azərbaycan ictimaiyyətinin isə haqlı hiddətinə səbəb olur.
Mülki şəxslərin girov götürülməsini qadağan edən və hərbi münaqişələr zamanı mülki şəxslərə münasibətdə humanist davranış tələb edən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarının müddəalarına zidd olaraq, Ermənistan tərəfi beynəlxalq səviyyədə götürdüyü bu öhdəliklərini kobud şəkildə pozmaqda davam edir və Azərbaycan tərəfinin humanitar hüquq normalarına əməl olunmasına və hər iki tərəfdə saxlanılmış mülki şəxslərin tez bir zamanda qarşılıqlı surətdə azad edilməsinə dair çağırışlarına məhəl qoymur. Bu kimi əməlləri ilə Ermənistan Respublikası həmçinin, İşgəncə və digər zorakılıqların, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və yaxud cəzalara qarşı Konvensiya, Bütün növ ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması haqqında Konvensiya, İnsan hüquqlarının müdafiəsi və fundamental azadlıqlara dair Konvensiyanı ciddi şəkildə pozulmaqda davam edir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə işğalçı tərəf kimi Ermənistanın məsuliyyətini müəyyən etməklə bərabər, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə və ya daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq hüququnu bir daha təsdiq edib və mülk və əmlakın qaytarılması ilə əlaqədar hüquqi və texniki məsələlərlə bağlı beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqlarının müvafiq standart və prinsiplərinin şamil edilməli olduğunu təsbit edib. Məhkəmənin qərarının 195-ci paraqrafında göstərildiyi kimi, hazırkı şəraitdə azərbaycanlıların öz evlərinə qayıtmasına başlıca əngəl Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərdə davam edən mövcudluğu və atəşkəsin pozulmasıdır.
Beynəlxalq hüququn imperativ norma və prinsiplərinə görə güc tətbiqi və ya güc təhdidi vasitəsilə ərazilərin əldə edilməsi heç bir halda qanuni hesab oluna bilməz. Bu prinsip Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993) saylı qətnamələrində bir daha təsdiq olunur. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması tələb olunur, həmçinin, münaqişənin həllinin beynəlxalq humanitar hüquqi əsasları müəyyən olunaraq, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması hüquqi təsbit olunur.
Ermənistan tərəfindən qoşunların təmas xətti və Ermənistan-Azərbaycan sərhədi boyunca mülki insanları və obyektləri ağır silahlardan hədəflənmiş şəkildə atəşə tutması, D.Əsgərov və Ş.Quliyev halında olduğu kimi mülki insanları girovloqda saxlamaqda davam etməsi aydın şəkildə göstərir ki, münaqişə dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş cinayətlər təsadüfi və istisna hallar olmayaraq, Ermənistanın yürütdüyü məqsədyönlü və sistematik siyasətinin tərkib hissəsidir. Hərbi əməliyyatların gedişində Ermənistan tərəfindən mülki Azərbaycan əhalisinə qarşı törədilmiş çoxsaylı hərbi cinayətlər və insanlıq əleyhinə cinayət əməlləri şahid ifadələri və sübutlarla sənədləşdirilib.
Ermənistan Respublikasının bir dövlət kimi beynəlxalq səviyyədə qanunsuz əməllərinə görə daşıdığı məsuliyyəti ilə yanaşı, Ermənistan tərəfindən münaqişə dövründə beynəlxalq humanitar və insan haqları hüququnun pozulması beynəlxalq cinayət hüququna görə cinayət kimi tövsif olunur.
Ermənistan tərəfindən nümayişkarcasına qeyri-insani davranış nümayiş etdirərək dörd il ərzində ağır şərtlər altında D.Əsgərov və Ş.Quliyevin girovluqda saxlanması və digər bu xüsusda olan əməlləri münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə ciddi zərbə vurur və gərginliyin daha da artmasına xidmət edir. Bir daha onu göstərir ki, Ermənistan sivil davranışdan tamamilə kənar ölkədir.
Girovluqda olan soydaşlarımızın tezliklə azad edilməsi və ailə üzvlərinə qovuşması üçün ali humanizm prisiplərini rəhbər tutaraq bütün beynəlxalq ictimaiyyəti, xüsusilə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrini, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları və qeyri-hökumət təşkilatlarını Ermənistana ciddi təsir və təzyiq göstərməyə çağırırıq.
Azərbaycan Respublikası D.Əsgərov və Ş.Quliyevin azad edilməsi üçün bütün zəruri addımları bundan sonra da atacaqdır.

No:167/18, Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of MFA on the fourth anniversary of hostage taking of Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev by Armenia
Four years have passed since July 11, 2014, when Azerbaijani civilians Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev were taken hostage by the armed forces of Armenia during their visit to their native lands and graves of their parents in the occupied Kelbajar region of Azerbaijan. Hasan Hasanov who was with them during the hostage-taking, was killed.
Based on false and fabricated accusations made by the illegal regime established in the territories of Azerbaijan occupied by Armenia, a sham trial was held over them, as a result of which D. Asgarov was sentenced to life imprisonment, and Sh. Guliyev - to 22 years imprisonment.
The images of D. Asgarov and Sh.Guliyev before and after their forcible capture clearly demonstrate that they were subjected to inhuman treatment, physical and moral torture during their hostage. As a result of this, D.Asgarov and Sh.Guliyev now suffer from various serious diseases. The Armenian side, deliberately demonstrating through the media its inhuman treatment of them, thereby exerts psychological pressure on members of their families and relatives.
The Republic of Armenia, in blatant violation of the norms and principles of international law and the UN Charter, by use of force occupied Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions of Azerbaijan. More than a million Azerbaijanis, among them D. Asgarov, Sh. Guliyev and members of their families, were expelled from their native lands as a result of ethnic cleansing perpetrated by Armenia in seized lands.
Since 1993, D. Asgarov and Sh. Guliyev and their families were forced to live as internally displaced persons. The longing for native places, which is lasting more than 20 years, prompted them to make a selfless step - to visit the occupied lands, and from this point of view their desire to see their native homes and the graves of their parents is quite understandable. Thus, their unlawful arrest by Armenia and the refusal to release are causing great sorrow among relatives, and indignation of Azerbaijani public.
Contrary to the provisions of the Geneva Conventions of 1949 and the Additional Protocols thereto, which prohibit the hostage taking of civilians and require humane treatment of civilians during military conflicts, the Armenian side continues to flagrantly violate these commitments taken at the international level and does not consider the calls of the Azerbaijani side to respect humanitarian law and on a mutual basis immediately to release detained civilians from both sides. By such actions, the Republic of Armenia also continues to seriously violate the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
The European Court of Human Rights, having established the responsibility of Armenia as the occupying party in the case of “Chiragov and Others v. Armenia”. In particular, the Court reaffirmed the right of displaced persons to return to their homes or places of habitual residence and recalled the relevant standards and principles of international humanitarian and human rights law relating to the legal and technical issues surrounding housing and property restitution. In this context, in the Court’s view, as reflected in paragraph 195 of the judgment, continued presence of Armenian a troops and ceasefire breaches is the major obstacle for the Azerbaijanis to return to their homes in the current circumstances.
In accordance with the peremptory norms and principles of international law, the acquisition of territories by force or threat of force can in no way be considered legitimate. This principle is reaffirmed in UN Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993) on Armenia-Azerbaijan conflict. The resolutions of the UN Security Council require the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all seized territories of Azerbaijan, as well as determine the international humanitarian and legal framework for the settlement of the conflict and reaffirm the right of internally displaced persons to return to their homes.
Armenia, by deliberately firing civilian population and civilian objects by use of heavy weapons along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border, continuing detention of civilians as hostages, as in the case of D. Asgarov and Sh.Guliyev, demonstrates that the crimes committed by Armenian side during the conflict were not isolated or sporadic acts, but were integral part of Armenia’s widespread and systematic policy and practice of atrocities. Numerous war crimes and crimes against humanity committed by Armenia against Azerbaijani civilians during military operations were documented by testimony of eyewitnesses and evidences.
Armenia, in a demonstrative manner exhibiting inhuman behavior by keeping D.Asgarov and Sh.Guliyev in hostage under grave conditions and taking other infamous actions seriously undermines the efforts for solution of conflict through negotiations and deliberately provokes escalation of situation. This once again shows that Armenia is a country completely remote from civilized norms of behavior.
We urge the entire international community, especially the OSCE Minsk Group co-chair countries, relevant international organizations and non-governmental organizations, guided by the noble principles of humanism, to effectively influence and exert pressure on Armenia for the immediate release of our compatriots held hostage and their reunification with members of their families.
The Republic of Azerbaijan will continue to take all necessary measures for the release of D.Asgarov and Sh.Guliyev.