BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Dostlar Qrupu nazirlərinin görüşündə çıxışı
Nyu-York, 22 sentyabr 2017-cı il
Azərbaycan mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun bütün səviyyələrdə təşviq edilməsinə böyük önəm verir. Multikulturalizm və tolerantlıq ölkəmizdə cəmiyyətimizi gücləndirən və birləşdirən uzunmüddətli ənənədir. Əsrlər boyu müxtəlif millətlər və dinlərə mənsub insanlar Azərbaycanda sülh içərisində və ləyaqətlə yaşayıblar. 2016-cı il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Azərbaycanda multikulturalizm ili” elan edilmişdir. Nəticədə, milli və beynəlxalq səviyyədə multikulturalizmin bəşəri ideallarını qoruyub saxlamaq və yaymaq tədbirlərini nəzərdə tutan xüsusi Fəaliyyət Planı hazırlanmışdır.
Sülh və təhlükəsizliyin təhsil, elm, mədəniyyət və dialoq vasitəsilə, xüsusilə gənclər arasında əldə edilə biləcəyinə inanan bir ölkə kimi Azərbaycan, 2014-cü ilin 28-30 oktyabr tarixində BMT Baş katibinin Gənclər, BMT-nin İnkişaf Proqramı, YUNESKO və Avropa Şurası üzrə elçisi ilə birgə təşkil olunmuş Bakı Gənclər siyasəti üzrə birinci Qlobal Forumu kimi mədəniyyətlər və sivilizasiyalar dialoqunu təşviq edən tədbirlərin mərkəzinə çevrilmişdir. Forumun 700 iştirakçısının dövlətin gənclərə dair siyasətinin müxtəlif aspektlərini müzakirə etmək və 2015-ci ildən sonrakı inkişaf dövrü ərzində gənclərin tələbatlarını düzgün ünvanlanyan daha adekvat siyasətləri formalaşdırmaq üçün yol və strategiyaları nəzərdən keçirmək imkanı oldu.
25-27 aprel 2016-cı ildə Azərbaycan BMT Sivilizasiyalar Alyansının “İnkluziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış” mövzusuna həsr olunmuş 7-ci Qlobal Forumuna ev sahibliyi etmişdir. Bu mühüm tədbirə dövlət və hökumət başçıları, nazirlər, dövlət rəsmiləri, media və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də daxil olmaqla, 147 ölkədən 4 mindən artıq iştirakçı qatılmışdır. Forumun mövzuları davamlı inkişaf üçün inkluziv cəmiyyətlərin əsas komponent kimi təşviq edilməsinin də daxil olduğu Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyini özündə əks etdirmişdir. Fürsətdən istifadə edərək, mən adıçəkilən Forumun təşkilatçı və iştirakçılarına təşəkkür etmək istərdim.
Forumun əsas nəticəsi Bakı Bəyannaməsi oldu. Bu Bəyannamə ayrıseçkilik, düşmənçilik və zorakılığa rəvac verən dini nifrətə istənilən dəstəyi kəskin şəkildə qınadı və üzv dövlətləri zorakı ektremizmin bütün forma və təzahürlərinə qarşı birləşməyə çağırdı.
Bakı Bəyannaməsi dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar üçün beynəlxalq dialoq və multikulturalizmin zorakılıq, ekstremizm və ksenofobiyaya qaşı mübarizə vasitəsi kimi təşviqində əsas rəhbər prinsipə çevrilməlidir. İnkluziv cəmiyyətlərin yaradılması və inkişafında gənclərin xüsusi rolunu qəbul edərək, Forum çərçivəsində 150-dən artıq gəncin iştirak etdiyi BMT Sivilizasiyalar Alyansının Gənclər Tədbiri də keçirilmişdir.
Bundan əlavə, bu il biz yüksək səviyyəli qonaqların, xüsusilə hökumət başçıları, nazirlər, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirak etdiyi bəşəriyyətin marağına xidmət edən çoxsaylı qlobal məsələlərə dair panellərdən ibarət IV Ümumdünya Mədəniyyərlərarası Dialoq Forumuna ev sahibliyi etdik. Tədbirin əsas sessiyalarından biri "Gənclərin təhsil vasitəsilə zorakı ekstremizmin qarşısını almaq üçün maarifləndirilməsi" mövzusuna həsr edilmişdir.

Statement by Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the UN Alliance of Civilizations (UNAOC) Group of Friends Ministerial Meeting
22 September 2017
New York
Azerbaijan attaches primary importance to the promotion of intercultural and interreligious dialogue at all levels. Multiculturalism and tolerance is a longstanding tradition in my country that strengthens and consolidates our society. For ages, people of different nationalities and religions have been living in peace and dignity in Azerbaijan. The year of 2016 has been declared a “Year of Multiculturalism in Azerbaijan” by the President of the Republic of Azerbaijan. Consequently, a special Plan of Actions has been developed that implies measures to safeguard and disseminate the humanistic ideals of multiculturalism both at national and international levels.
As a country which believes that peace and security is achievable through education, science, culture and dialogue, in particular among youth, Azerbaijan has transformed into the hub of events fostering dialogue of cultures and civilizations such as the First Global Forum on Youth Policies in Baku on 28-30 October 2014, which was co-organized by the United Nations Secretary-General’s Envoy on Youth, UNDP, UNESCO and the Council of Europe. 700 participants of the forum had an opportunity to discuss the various aspects of youth policies of state and examine the ways and strategies on how to shape more adequate policies that will properly address the needs of youth in the post-2015 development era.
On 25-27 April 2016, Azerbaijan hosted the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations entitled “Living together in inclusive societies”. This important event was attended by more than 4,000 delegates from 147 countries, including Heads of states and governments, ministers, government officials, representatives of international organizations and media. The Forum’s themes reflected the 2030 Agenda for Sustainable Development, which incorporates the promotion of inclusive societies as pivotal component for sustainable development. Taking this opportunity, I would like to sincerely thank all those who organized and participated in that Forum.
A major outcome of the Forum was the Baku Declaration. It strongly condemned any advocacy of religious hatred that constitutes incitement to discrimination, hostility or violence and urged all Member States to unite against violent extremism in all its forms and manifestations.
The Baku Declaration should serve as guidelines for states and international organizations in promotion of intercultural dialogue and multiculturalism as a way to counter violence, extremism and xenophobia. Recognizing the special role of youth in the establishment and development of inclusive societies, the UN Alliance of Civilizations Youth Event was also held on the sidelines of the Forum with the participation of more than 150 youngsters.
Besides, this year we hosted IV World Forum on Intercultural Dialogue which included panels on a wide range of global issues in the interest of all humanity with the participation of renowned guests, among which were heads of governments, ministers, and heads of various international organizations. One of the main sessions of the event was devoted to “Empowering youth to prevent violent extremism through education”.