Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirlərinin illik əlaqələndirmə görüşündə çıxışı
22 Sentyabr, 2017
Hörmətli Sədr,
Hörmətli Baş katib,
Bu görüşün təşkilinə görə, cənab Sədr, Sizə və İƏT Baş katibinə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Həmçinin, bu fürsətdən istifadə edərək, Kot Divuar dövlətinə Nazirlər Şurasının 44-cü iclasına uğurla ev sahibliyi etdiyinə və Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyası çərçivəsində İllik Əlaqələndirmə Görüşünə yüksək səviyyədə rəhbərlik etdiyinə görə minnətdarlıq etmək istərdim.
İslam həmrəyliyinin möhkəmləndirilməsi baxımından bu il bizim üçün uğurlu il olmuşdur. Azərbaycan Respublikası Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci il Azərbaycanda İslam Həmrəyliyi İli elan edilmişdir. Bakıda keçirilmiş IV Ümümdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Forum və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında İƏT Baş katibi və digər üzv dövlətlərin iştirakından məmnunluq duyduq.
Azərbaycan hər zaman çoxmədəniyyətlilik və dinlərarası dialoqun təşviqi və genişləndirilməsi prosesinə töhfə verməyə çalışmışdır. Müxtəlif dinlər, xalqlar və sivilizasiyaların nümayəndələri arasında daha yaxşı anlaşmanının yaradılması məqsədi daşıyan bir çox tədbirə ev sahibliyi etmişik. Mədəni və dini rəngarəngliyə əsaslanan, ayrı-seçkiliyin mövcud olmadığı cəmiyyətin yaradılması mümkündür və Azərbaycan buna parlaq nümunədir. Azərbaycan bu ilin may ayında “Mədəniyyətlərarası Dialoqun İrəlilədilməsi-insan təhlküəsizliyi, sülh və davamlı inkişaf naminə yeni imkanlar” mövzusunda IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Forumuna uğurlu ev sahibliyindən məmnundur.
Biz həmçinin, birgə səylərimizin müsəlmanlar arasında birlik, dostluq və qardaşlıq bağlarının möhkəmləndirilməsinə yardım edəcəyinə ümid edirik.
Hörmətli dostlar,
Azərbaycan bir sıra regionlarda daha böyük təhlükəsizlik çağırışları, siyasi qeyri-sabitlik və irimiqyaslı yerdəyişmələr və misligörünməmiş humanitar böhranlara yol açan bir sıra İƏT üzv dövlətlərində müharibə və silahlı münaqişələrin mövcudluğundan ciddi narahatdır.
İlk olaraq, vurğulamaq istərdim ki, Myanmarda Rohingya müsəlmanlarına qarşı davam edən kütləvi zorakılıq zəminində əziyyət çəkən insanlara kömək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, Azərbaycan hökuməti tərəfindən 100 ton humanitar yardım göndərilmişdir. Dünyanın bəzi hissələrində İslamın yanlış anlaşılması ilə bağlı vəziyyət İslamofobiyaya qarşı birgə fəaliyyətimizi möhkəmləndirməyə zərurət olduğunu təsdiq edir.
Biz Fələstin Dövlətinə münasibətdə artan beynəlxalq dəstəyi görməkdən məmnunuq. Qardaş Fələstin xalqının sülh, sabitlik və inkişaf uğrunda mübarizəsinə Azərbaycanın tam dəstəyini bir daha bəyan etmək istərdim. Azərbaycan Fələstin münaqişəsinin, Şərqi Qüdsün Fələstin Dövlətinin paytaxtı olmaqla, iki dövlət həllini davamlı olaraq dəstəkləyir.
20-21 iyul 2017-ci il tarixində Azərbaycan BMT-nin Fələstin xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının tətbiqi üzrə Komissiyanın, Humanitar məsələlərin Əlaqələndirilməsi üzrə Ofisinin, İƏT-in və digər QHT və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə Qüds məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyi etmişdir. Konfransın yekunu olaraq təşkilatçılar adından qəbul edilmiş Kommunikede Əl-Əqsa məscidinin bağlanması və orada ibadətə qoyulan məhdudiyyətlər qınanılmışdır.
Möhtərəm həmkarlar və əziz qardaşlar,
Azərbaycan hökuməti və xalqı adından mən nəcib Təşkilatımız və onun üzv dövlərinə Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə münasibətdə göstərdiyi tam dəstəyə görə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bu təcavüz Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğalı və etnik təmizlənmə nəticəsində 1 milyon azərbaycanlının öz doğma torpaqlarından didərgin düşməsi ilə nəticələnmişdir.
Azərbaycan Respublikası bir daha bəyan edir ki, öz ərazilərinin işğalı ilə heç vaxt barışmayacaq. Münaqişənin həlli yalnız və yalnız Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür.
Bu xüsusda, Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair İƏT Əlaqələndirmə Qrupu toplantısının 19 sentyabr 2017-ci ildə BMT Baş Qərargahında keçirilmiş iclasının hesabatını yüksək qiymətləndiririk.
Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyinin bəyanatları müharibə ritorikası və substantiv danışıqları boykot etməsi və şərtlər irəli sürməsi münaqişənin tənzimlənməsinə konstruktiv yanaşmaya niyyətli olmadığını açıq-aşkar göstərir.
Dəyərli dostlar və qardaşlar,
Bildiyiniz kimi, bu il Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü qeyd olunur. 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Xocalı şəhərinə müxtəlif istiqamətlərdən hücum edildi. Nəticədə Ermənistan silahlı qüvvələri keçmiş Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqının (SSRİ) 366 saylı moto atıcı alayının köməyi ilə Xocalının işğalını həyata keçirdilər. İşğalçılar Xocalını darmadağın etdilər və xüsusi amansızlıqla onun dinc əhalisinin qırğınını həyata keçirdilər. Nəticədə 106-ı qadın, 63-ü uşaq və 70-i yaşlı olmaqla, 613 mülki şəxs öldürüldü. 1000 nəfər yaralandı və 1275 nəfər əsir götürüldü. İndiyə qədər, Xocalının 150 sakini itkin hesab olunur. Sadəcə azərbaycanlı olduqları üçün Xocalının mülki əhalisinin məqsədli şəkildə qırğını həyata keçirildi.
Fürsətdən istifadə edərək, İƏT Baş katibi Yusif bin Əhməd əl-Useyminə və üzv dövlətlərə “Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü”, “1992-ci il Xocalı qırğını qurbanları ilə həmrəylik” və “Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində İslam tarixinə və mədəniyyətinə aid abidələrin dağıdılması” başlıqlı qətnamələrin, eləcə də İƏT Nazirlər Şurasının 10-11 iyul 2017-ci il tarixində Abicanda keçirilmiş 44-cü iclası çərçivəsində digər sənədlərin qəbulunda ədalətli mövqeyi və dəstəyinə görə bir daha təşəkkürümü bildirirəm.
Azərbaycan İƏT və Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər arasından EXPO-2025-ə yeganə namizəddir. Azərbaycanın namizədliyinin dəstəklənməsi xahişi ilə möhtərəm üzv dövlətlərə məktubla müraciət etmişəm.

Speech by Mr. Elmar Mammadyarov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Organization of Islamic Cooperation Annual Coordination Meeting
September 22, 2017
I would like to thank you, Mr. Chairman, and the OIC Secretary General for organizing this meeting. I also use this opportunity to express our gratitude to the State of Cote d’Ivoire for successful hosting of the 44thsession of the Council of Foreign Ministers and for the excellent leadership of the Annual Coordination Meeting on the sidelines of the United Nations General Assembly in New York.
This Year has been a successful year for us in regard of the reinforcing of the Islamic solidarity. 2017 was declared as Year of Islamic Solidarity by the decree of the President of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev. We were very glad to host OIC Secretary General and other high representatives of member states in the 4th World Forum on Intercultural Dialogue and 4th Islamic Solidarity Games in Baku.
We were honored and hoping that all our efforts will help to reinforce the bonds of unity, amity and fraternity between Muslims.
Dear Friends,
Azerbaijan is deeply concerned over wars and armed conflicts in a number of the OIC Member States, which have contributed to greater security challenges, political instability in some regions, large-scale displacement and unprecedented humanitarian crisis.
First of all I would like to point that, according to the order of President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr.Ilham Aliyev 100 tons of humanitarian aid has been sent to help Rohingya Muslims of Myanmar who are suffering at the result of ongoing mass violence. The current situation regarding misunderstanding of Islam in some parts of World confirms vital necessity to strengthen our joint actions to counter Islamophobia.
We are pleased to see the growing international support for the State of Palestine. I would like to reaffirm Azerbaijan’s full support to the brotherly people of Palestine in their struggle for achieving peace, stability and sustainable development. Azerbaijan consistently stands for the two-state solution of the Israeli-Palestinian conflict with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine.
20-21 July 2017 we hosted International Conference on the Question of Yerusalem in Baku, with the participation of Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestine People, United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, the Organization of Islamic Cooperation and representatives of other non-governmental and civil society organizations which has been concluded with the introduction of a communiqué on behalf of its organizers condemning the recent closure of the Al-Aqsa Mosque and restrictions on worshippers therein .
Distinguished Colleagues and Dear Brothers,
On behalf of my Government and people of Azerbaijan I would like to express profound gratitude to our noble Organization and its member states for full support to the just position of my country with regard to the aggression of the Republic of Armenia against Republic of Azerbaijan, which resulted with 20% of Azerbaijani lands under occupation with notorious ethnic cleansing of 1 million Azerbaijanis from the places of their origin.
In this regards, we also welcome the report of the meeting of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against Republic of Azerbaijan, which was held here in the UN headquarters on September 19, 2017.
The statements and warmongering rhetoric of political-military leadership of Armenia and the attempts to boycott and precondition the substantive negotiations indicate the apparent unwillingness of the Armenia to engage constructively for the settlement of conflict.
Dear friends and brothers,
As you know, this year we marked the 25th anniversary of Khojaly Genocide with a heavy heart. Over the night of the 25 to 26 February 1992, following massive artillery bombardment of Khojaly, the assault on the town began from various directions. As a result of which, the armed forces of Armenia, with the help of the infantry guards regiment No.366 of the former Union of Soviet Socialist Republics (USSR), implemented the seizure of Khojaly. Invaders destroyed Khojaly and with the particular brutality implemented carnage over its peaceful population. As a result, 613 civilians were killed, including 106 women, 63 children and 70 elderly. Another 1000 people were wounded and 1275 taken hostage. To this day, 150 people from Khojaly remain missing.
Taking the opportunity I would like once again to express my gratitude to the Secretary General of OIC Mr. Yusef bin Ahmad Al-Othaimeen and the member states for the fair position and support in the adoption of the resolutions entitled “The aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan”, “On the solidarity with the victims of the Khojaly massacre of 1992”, “Destruction of monuments belonging to Islamic history and culture in the occupied territories of Azerbaijan as a result of Armenia’s aggression against Azerbaijan” and other documents within the 44th session of the Council of Foreign Ministers of OIC passed on July 10-11, 2017 in Abidjan.
Azerbaijan is solo candidate from OIC and NAM countries for Expo2025. I have circulated letter asking for kind support from distinguished countries to the candidature of Azerbaijan.