Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun AZƏRTAC-a müsahibəsi (AZ/RU)
ATƏT-in Minsk qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri Riçard Hoaqlandın açıqlaması Ermənistanın siyasi rəhbərliyində ciddi təşvişə və narahatlığa səbəb olub. Müxtəlif səviyyələrdə ziddiyyətli və biri digərini inkar edən bəyanatlar verilir. Ermənistan rəsmiləri bu prinsiplərin yeni olmadığını bildirir. Ümumiyyətlə, R.Hoaqlandın açıqlaması və danışıqlar prosesi barədə nə deyərdiniz?
- ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçılarının Akvil, Muskoka və Los-Kabos bəyanatlarında Helsinki Yekun Aktı əsasında münaqişənin mərhələli həllinin əsas elementləri öz əksini tapıb. Bu elementlər də yenilənmiş Madrid prinsiplərinin fundamental əsasını təşkil edir. ABŞ-dan olan həmsədr Riçard Hoaqland tərəfindən də bu prinsiplər bir daha vurğulandı. Biri digərini tamamlayan bu prinsiplərin ardıcıllığında ilkin addım Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu ətrafındakı işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan qoşunlarının çıxarılmasıdır. İşğal faktının aradan qaldırılması ilə məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına geri qayıtması və zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinin həyata keçirilməsi təmin olunmalıdır. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan münaqişə ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərini də yerinə yetirmir.
Ermənistan tərəfi bu prinsiplərin yeni olmadığını və onları qəbul etdiyini etiraf edirsə, onda artıq təfərrüatları müzakirə etmək üçün substantiv danışıqlara başlamaq lazımdır. Münaqişənin həlli ilə yaranacaq əməkdaşlıq imkanlarından erməni xalqı faydalana biləcək.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, həmsədr ölkələrin dövlət başçıları səviyyəsində qəbuledilməz hesab olunan status-kvonun dəyişdirilməsi, münaqişənin tezliklə həlli və regionda davamlı sülhün təmin olunması üçün ciddi danışıqlara hazırdır.

- The statement by the United States co-chair of the OSCE Minsk Group, Richard Hoagland, has caused serious concern and panic in Armenia's political leadership. There are statements that are contradictory at different levels and one deny another one. Armenian officials state that these principles are not new. In general, what would you say about R. Hoagland's statement and negotiation process?
- The L'Aquile, Muskoka and Los Cabos statements by the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries reflected the key elements of a step-by-step settlement of the conflict on the basis of the Helsinki Final Act. These elements also constitute the fundamental basis of the updated Madrid principles. The same principles have been also emphasized by the United States co-chair, Richard Hoagland. The very first step in the sequence of principles, which are complementary to one another, is the withdrawal of Armenia’s troops from the occupied territories around the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. With the elimination of the fact of occupation, return of internally displaced persons to their native lands and implementation of necessary security measures should be ensured. It should also be noted that Armenia does not implement the demands of the relevant UN Security Council resolutions on the conflict.
If the Armenian side admits that these principles are not new and they are accepting them, then substantive negotiations should be started to discuss the details. The Armenian people will be able to benefit from the cooperation opportunities that conflict resolution would create.
The Azerbaijani side has repeatedly stated that it is ready for serious negotiations to change the current status quo, which is considered as an unacceptable by the Heads of State of Minsk Group Co-chair countries and to ensure the soonest settlement of the conflict and the lasting peace in the region.