Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Müdafiə Nazirliyinin birgə bəyanatı
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qoşunların təmas xətti və Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədi boyunca ağır silahlardan istifadə edilməklə atəşkəs rejiminin intensiv şəkildə pozulması və təxribatların törədilməsi halları baş verməkdədir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqeləri ilə yanaşı yaşayış məntəqələrindəki dinc əhali və mülki obyektlər də qəsdən və sistematik şəkildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hədəfə alınır.
Bütün beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən kəskin şəkildə qınanılan Ermənistanın bu kimi qəddar əməllərinin nəticəsində 4 iyul tarixində Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində 51 yaşlı Allahverdiyeva Sahibə və onun 2 yaşlı nəvəsi Quliyeva Zəhranın öldürülməsi, 52 yaşlı Quliyeva Sərvinazın isə ağır yaralanması hər kəsə bəllidir.
25 iyul tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən döyüş təyinatlı pilotsuz uçuş aparatından istifadə edilib və əldə hazırlanmış yandırıcı-partlayıcı və metal elementlərlə doldurulmuş mərmilər silahlı qüvvələrimizin mövqelərinə atılıb.
Ermənistanın iyun və iyul aylarında daha da intensivləşən bu təxribatları sıradan olan adi hallar olmayaraq, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin regiona səfəri, münaqişənin həlli üzrə görüşlər və Azərbaycan, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən səsləndirilən substantiv danışıqlara ciddi çağırışlar fonunda sistematik şəkildə və qəsdən törədilir. Həmçinin, Ermənistanın bu kimi çirkin niyyətli əməlləri siyasi təhrikçi addımlarla müşayiət olunur.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qondarma rejimin saxta “parlamenti”ndə 19 iyul tarixində beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən rədd edilən “prezident” seçkisinin keçirilməsi bunun əyani sübutudur.
Beləliklə, hadisələrin inkişaf xronikası bir daha onu sübut edir ki, Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi ilə münaqişənin ciddi danışıqlar yolu ilə həlli istiqamətində səyləri artırdığı halda, Ermənistan danışıqlar prosesini pozmaq, işğala əsaslanan status-kvonu saxlamaq və qəsdən vəziyyəti gərginləşdirmək məqsədilə təxribatlara əl atır. Ermənistanın bu əməlləri əvvəllər olduğu kimi, amma daha güclü və ciddi formada beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən rədd edilməli və qınanılmalıdır. Əks təqdirdə, Ermənistan cəzasız qaldığını görərək yeni hərbi avantüralara əl atacaqdır.
Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini tapdalayaraq Azərbaycana qarşı apardığı müharibə və Azərbaycan ərazilərinin işğalının bu günədək davam etdirməsi nəinki Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini pozur, eyni zamanda regional sülh və təhlükəsizliyi ciddi şəkildə təhdid edir.
Münaqişəyə son qoymaq, sülh və əmin-amanlığı təmin etmək üçün Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan qoşunlarının çıxarılması mütləq şəkildə labüddür.
Ermənistanın təbliğat maşınının yalançı səylərinə baxmayaraq təkzibolunmaz faktlar onu göstərir ki, məhz Ermənistan və onun silahlı qüvvələri Azərbaycana qarşı təcavüz edib, onun ərazilərini işğal edib və əhalisinə qarşı etnik təmizləmə törədib.
Ermənistanın təxribatlarının qarşısını almaq və qoşunların təmas xətti boyunca Azərbaycanın mülki əhalisinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri bütün lazımı tədbirləri görür və bundan sonra da görəcəkdir.
Bir daha bəyan edirik ki, Ermənistanın törətdiyi təxribatlara və Azərbaycana qarşı davam edən işğalın nəticələrinə görə məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın üzərinə düşür.

Joint Statement by the Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan
The armed forces of Armenia by using heavy weapons continue in an intensive manner to violate the ceasefire and perpetuate provocations along the line of contact and the state border of Armenia and Azerbaijan.
The armed forces of Armenia alongside with the positions of the armed forces of Azerbaijan deliberately and systematically subject to shelling civilians and civilian objects in inhabited areas.
İt is very well known that on July 4, as a result of such brutal actions of Armenian armed forces a 51-year-old resident of the village of Alkhanli of the Fizuli district of Azerbaijan, Sahiba Allahverdiyeva and her 2-year-old granddaughter, Zahra Guliyeva were killed, 52-year-old Sarvinaz Guliyeva was seriously wounded, which was strongly condemned by the international community.
On July 25, the armed forces of Armenia used combat unmanned air vehicle (UAV) and dropped on the position of Azerbaijan’s armed forces hand-made projectile containing incendiary and explosive charges as well as metal fragments.
In June and July further intensification of Armenia’s provocations are not sporadic and isolated acts, against the background of OSCE Minsk Group co-chairs visit to the region, meetings for the resolution of conflict and serious calls by Azerbaijan, OSCE Minsk Group Co-Chairs and the international community to re-engage in substantive negotiations are being committed in a deliberate and systematic manner.
At the same time such ill-intentioned actions of Armenia are accompanied by politically motivated provocative steps. Regardless of international community’s rejection, holding fabricated “presidential” elections by the sham “parliament” of illegal regime established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is yet another vivid proof of that.
Thus, chronicle of events once again prove that when Azerbaijan with the support of the international community makes further efforts to resolve the conflict through serious negotiations, Armenia resorts to provocations to undermine the negotiations, to maintain the status quo of occupation and intentionally escalate the situation. Such actions of Armenia, as it was the case before, have to be rejected and condemned by the international community in strong and serious manner.
Continuation of Armenia’s war against Azerbaijan and occupation of its territories in breach and complete disregard to the norms and principles of international law, not only violates the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, but also poses serious threat to the regional peace and security.
With a view of ending the conflict and ensuring the peace and stability in the region the withdrawal of armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan is an absolute inevitability.
Despite the efforts of Armenia’s false propaganda machine irrefutable facts demonstrate that Armenia and its armed forces conducted aggression against Azerbaijan and occupied its territories and perpetrated ethnic cleansing against Azerbaijani population in the seized lands.
The armed forces of Azerbaijan takes and will take all necessary measures to prevent the cruel provocations of Armenia and guarantee the security of Azerbaijani civilian population inhabited in the vicinity of line of contact.
We over again declare that the responsibility for committed provocations and consequences of continuation of occupation lies completely on the Republic of Armenia