Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyənin xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda işgüzar səfərdə olan Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüşdü.
Görüş zamanı ölkələrimiz arasında qardaşlıq və strateji müttəfiqlik əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov bir daha Türkiyədə törədilmiş dövlət çevriliş cəhdini qətiyyətlə pisləyərək Azərbaycan xalqı və dövlətinin həmişə olduğu kimi Türkiyə xalqı və dövlətinin yanında olduğunu bildirdi.
Mevlüt Çavuşoğlu ölkəsində baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhddən sonra qardaş Azərbaycanın Türkiyənin yanında olmasını yüksək qiymətləndiriklərini diqqətə çatdırdı və Azərbaycan hökuməti və xalqına təşəkkür etdi. O, əlavə etdi ki, əməkdaşlığımız Bakı-Tbilisi-Qars və TANAP kimi layihələrlə daha da güclənir və inkişaf edir.
Tərəflər ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatda davam edən uğurlu əməkdaşlığın regional inkişafa mühüm töhfələr verdiyi, bu xüsusda Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin mühüm seqmenti olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin yaxın müddət ərzində istismara veriləcəyini bildirdilər. Nazirlər TANAP layihəsi üzrə işlərin davam etdirildiyini qeyd etdilər.
Azərbaycan və Türkiyə arasında beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən BMT, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər qurumlarda qarşılıqlı dəstək və birgə səylərin davam etdirildiyi vurğulandı.
Ölkələrimiz arasında olan ikitərəfli əməkdaşlığın Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə kimi üçtərəfli formatlarda da inkişafının əhəmiyyəti qeyd olundu. Bu formatın daha da genişləndirilməsi yolları nəzərdən keçirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi barədə həmkarına məlumat verdi.
Mevlüt Çavuşoğlu bəyan etdi ki, Türkiyə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinin təmin olunması əsasında münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllini dəstəkləyir.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və qlobal məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, Foreign Minister of Turkey
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, the Foreign Minister of the Republic of Turkey, who paid a working visit to Azerbaijan. The Ministers had a tete-a-tete meeting and continued the discussions with the participation of delegations.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of fraternal and allied relations at the strategic level between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov once again strongly condemned an attempt of coup perpetrated in Turkey and reiterated that the People and the State of Azerbaijan stands as always by the People and State of Turkey.
Mevlüt Çavuşoğlu noted that they highly appreciate brotherly Azerbaijan’s solidarity with Turkey and thanked the People and Government of Azerbaijan. He added that our cooperation is getting further strengthened and improved by the projects like Baku-Tbilisi-Kars and TANAP.
The Ministers stressed that our successful cooperation in bilateral and multilateral format contributes to the regional development. In this sense, they added that as an important segment of the East-West transportation corridor Baku-Tbilisi-Kars railway line will be operational very soon. They also noted the continuation of TANAP project's construction works.
At the meeting it was mentioned that our countries continue the mutual support and joint efforts in the framework of international and regional organizations such as the United Nations, Organization of Islamic Cooperation, Economic Cooperation Organization, Cooperation Council of Turkic Speaking States, Black Sea Economic Cooperation Organization and others.
The importance of development of the bilateral cooperation between our countries in trilateral Azerbaijan-Georgia-Turkey, Azerbaijan-Iran-Turkey, Azerbaijan-Turkmenistan-Turkey formats was highlighted. They reviewed the ways of further expansion of this format.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu stated that this conflict must be resolved through negotiations based on the relevant UN Security Council resolutions which demand withdrawal of Armenian forces from all occupied territories of Azerbaijan and within the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting the prospects of bilateral cooperation, increasing of trade turnover, as well as the regional and international issues of mutual interest were also discussed.