NATO-nun Varşava sammitinin kommünikesində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü dəstəklənib
NATO-nun Varşava sammitində üzv dövlətlər tərəfindən dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində yekun kommünike qəbul edilib.
Kommunikenin 24-cü paraqrafındaNATO üzv dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və müstəqilliyini dəstəkləməkədə sadiq olduqlarını bir daha vurğulayaraq, Cənubi Qafqazda mövcud olan münaqişələrin məhz beynəlxalq hüququn bu prinsipləri və normaları, BMTNizamnaməsi və Helsinki Yekun aktı əsasında həllini dəstəklədiklərini ifadə ediblər.
Xatırladaq ki, NATO-nun bundan əvvəlki zirvə toplantılarında, o cümlədən 4-5 sentyabr 2014-cü ildə Uelsdə keçirilmiş sammitinin yekun bəyanatında da alyansın üzv dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəklərini ifadə edərək, Cənubi Qafqazdakı münaqişələrin məhz bu prinsiplər əsasında həllini dəstəklədiklərini vurğulayıblar. Dövlətlərin ərazi bütövlüyü və ya siyasi müstəqilliyinə qarşı güc tətbiq etmək və ya güc tətbiq edərək hədələməyin qəbuledilməzliyi vurğulanmış və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmət edilməsinin vacibliyi qeyd olunüb.

Communiqué adopted at NATO Warsaw summit expresses support for Azerbaijan’s territorial integrity.
The final communiqué has been adopted at NATO’s Warsaw summit at the level of heads of state and government.
In paragraph 24 of the communiqué NATO states express commitment in their support for the territorial integrity, independence, and sovereignty of Azerbaijan. They also express support for efforts towards a peaceful settlement of the conflicts in the South Caucasus, based upon these principles and the norms of international law, the UN Charter, and the Helsinki Final Act.
Note that previous summits of NATO, including the NATO summit held in Wales in 2014, also had expressed support for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, stressing that they support a settlement of the conflicts in the South Caucasus based upon these particular principles. They had held that use of force against territorial integrity or political independence of states or threatening by use of force is inadmissible and that internationally recognized borders of states must be respected.