Azərbaycan-Ermənistan qoşunlarının təmas xəttində baş vermiş son hadisələrlə bağlı Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumatı
Aprelin 2-nə keçən gecə və gün ərzində bütün cəbhə boyu mövqelərimiz və yaşayış məntəqələrimiz düşmən tərəfindən intensiv atəşə məruz qalıb. Bunun nəticəsində mülki əhali arasında ölən və yaralananlar var.
Bu təxribatın qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə Silahlı Qüvvələrimizin komandanlığı tərəfindən Ağdərə-Tərtər-Ağdam və Xocavənd-Füzuli istiqamətində cavab tədbirlərinin keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Qısa müddətdə həyata keçirilən sürətli əks-həmlə zamanı erməni birləşmələrinin uzun illərdən bəri mühəndis-istehkam baxımından möhkəmləndirdiyi birinci müdafiə xətti cəbhənin bəzi istiqamətlərində yarılıb, strateji əhəmiyyətə malik bir neçə yüksəklik və yaşayış məntəqələri düşməndən tam azad olunub.
Goranboy rayonu və Naftalan şəhərinə təhlükə yarada biləcək Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, eləcə də Seysulan məntəqəsi düşmən qüvvələrindən tam təmizlənib.
Horadiz şəhərinin düşmən təhlükəsindən qorunması məqsədilə Füzuli rayonu istiqamətində yerləşən, geniş ərazini nəzarətdə saxlamaq imkanı verən strateji əhəmiyyətli "Lələ təpə" adlandırılan yüksəklik də bölmələrimizin nəzarətinə keçib.
Hazırda həmin yüksəkliklər və yeni müdafiə xətti boyu müvafiq gücləndirmə tədbirləri həyata keçirilir, yeni səngərlər qazılır və mövqelərdə möhkəmləndirmə işləri aparılır.
Döyüşlərdə ermənilərə məxsus 6 ədəd tank, 15-dək artilleriya qurğusu və möhkəmləndirilmiş mühəndis qurğuları məhv edilib, o cümlədən yüzdən çox hərbi qulluqçusu ölüb və yaralanıb.
Düşmənlə döyüşlərdə Silahlı Qüvvələrimizin 12 hərbi qulluqçusu şəhid olub. Erməni mövqelərinə aviasiya zərbələri zamanı əməliyyata cəlb olunan 1 ədəd Mi-24 helikopteri düşmən tərəfindən vurulub və 1 ədəd tank mina partlayışı zamanı sıradan çıxıb.
Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi düşmənlə döyüşlərdə şəhid olan hərbi qulluqçuların yaxınlarına və ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verir və səbr diləyir.
Müdafiə naziri döyüşlərdə iştirak edən şəxsi heyətin döyüş qabiliyyətini, hərbi təcrübəsini və döyüş ruhunu yüksək qiymətləndirib.
Müdafiə Nazirliyi bildirir ki, atəşkəs rejimi haqqında razılaşmanın Ermənistan tərəfindən pozulması təkrarən baş verərsə düşmənə vurulacaq zərbələr daha ağır və sarsıdıcı olacaqdır.

Statement of the Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan regarding the current events on the line of contact of the Armenian and Azerbaijani troops.
“On the night of April 1-2 and throughout the day, Azerbaijani positions and residential areas came under intensive fire from the Armenian positions. This led to the killing and wounding of civilians,” the Azerbaijani Defense Ministry said in a statement. “The command of the Armed Forces decided to take retaliatory measures in the direction of Aghdere-Terter-Aghdam and Khojavand-Fuzuli to prevent these provocations and ensure security of civilians.”
“Hills around the Talish village capable of posing threat to Goranboy district and Naftalan city as well as Seysulan settlement have been completely cleared from the enemy forces,” said the Ministry.
“In order to protect the town of Horadiz from the enemy, the Azerbaijani armed forces also took control of strategic Lele Tepe hill, which is located in the direction of Fuzuli district and overlooks a vast area.”
“Necessary measures have been taken to strengthen those hills and a new defense line, new trenches are being dug there, and the positions are being fortified,” said the Ministry.
“Six tanks, up to 15 artillery facilities and fortified engineering installations of the Armenian armed forces were destroyed. More than hundred Armenian servicemen were killed and wounded.”
“Twelve Azerbaijani soldiers were martyred fighting the enemy. While carrying out strikes on Armenian positions, a MIG-24 helicopter was downed by the enemy and a tank was destroyed in a landmine blast.”
The Defense Ministry extended condolences to the families and close ones of the soldiers martyred in the fight against the enemy. The Ministry also praised the combat skills, military experience and the fighting spirit of the military personnel participating in the fights. The Defense Ministry said: “In case of a repeated violation of the ceasefire regime by the Armenian side, heavier and more crushing blows will be inflicted on the enemy.”