Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2016
APA-nın məlumatına görə, iki gün davam edəcək Forumun rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev iştirak edir.
Mərasimdə prezident İlham Əliyevçıxış edəcək, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin və BMT rəhbərliyinin Forum iştirakçılarına müraciəti oxunacaq. Açılış mərasimində Rusiya Hökuməti sədrinin müavini Olqa Qolodets, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri,UNESCO baş direktorunun müavini Qetaçyu Enqida çıxış edəcəklər.
Bu gün Forumun plenar iclası keçiriləcək. Plenar iclasda siyasi və dini liderlər, Nobel mükafatı laureatları, Dəyirmi masa rəhbərləri çıxış edəcəklər. Sentyabrın 30-da Forum çərçivəsində “Multikulturalizmin müxtəlif modelləri: nəzəriyyədən humanist təcrübəyə doğru”; “İnsanların kütləvi yerdəyişməsi şəraitində insan kapitalının qorunmasının önəmi davamlı inkişafın əsası kimi”, “Jurnalistikanın informasiya dövrünə transformasiyası və onun sivilizasiyalararası dialoqun təmin edilməsində rolu”, “Davamlı inkişaf və ekoloji sivilizasiya”, “Molekulyar biologiya, biofizika, biotexnologiya və müasir tibb sahəsində kadrlar hazırlığı məsələləri: innovativ və etik problemlər”, “Texnologiyaların konvergensiyası və gələcəyə dair proqnozlar: XXI əsrin əsas çağırışları”  mövzularında dəyirmi masalar keçiriləcək.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu – bəşəriyyətdə maraq doğuran qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədi ilə hər il tanınmış dövlət xadimlərini, elmin müxtəlif sahələri üzrə Nobel mükafatı qaliblərini və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının görkəmli nümayəndələrini bir araya toplayan tədbirdir.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildən keçirilən Forumun təşəbbüsçüləri Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev və Rusiyanın sabiq prezidenti, hazırda bu ölkənin baş naziri olan Dmitri Medvedev olublar.

The 5th Baku International Humanitarian Forum kicked off at the Heydar Aliyev Center, Baku on Sep.29.
Azerbaijani President Ilham Aliyevis attending the official opening ceremony of the forum.
President Ilham Aliyev will deliver a speech, the address of Russian President Vladimir Putin and the UN leadership to the forum participants will be read out. Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation Ms. Olga Golodets, ISESCO Director General Abdulaziz Othman Altwaijri,UNESCO Deputy Director General Getachew Engida will also deliver speeches.
Plenary session of the forum will be held today. Political and religious figures, as well as Nobel Prize winners, chairmen of round tables will deliver speeches at the session. Round tables on the following directions: “Different models of multiculturalism: from theory to humanitarian practice”, “the Importance of preserving human capital in terms of mass movement of people as a basis for sustainable development”, “Transformation of journalism in the information age and its role in ensuring inter-civilizational dialogue, Sustainable development and ecological civilization”, “Molecular biology, Biophysics, biotechnology and training issues in modern medicine: innovative and ethical issues”, “the Convergence of technologies and predictions of the future: main challenges of the 21st century will be held on September 30.
The Baku international humanitarian forum is an annual event of outstanding representatives of political, scientific and cultural elite of the world community including famous statesmen, Nobel prize winners in various branches of science and heads of influential international organizations whose aim is holding dialogues, discussions and debates on a wide range of global issues of interest to all mankind.
The forum in 2010 was initiated by Azerbaijani President Ilham Aliyev and former Russian President, current Prime Minister Dmitry Medvedev.