Mətbuat şərhi 07 dekabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri İqor Çrnadak ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında ikitərəfli münasibətlərin gələcək perspektivləri və müxtəlif sahələr üzrə hərtərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi yollarına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Bosniya və Herseqovina ilə qarşılıqlı maraqlara əsaslanan və hər iki ölkəyə fayda gətirəcək bütün sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi. O, iki ölkə arasında siyasi dialoqun daha da inkişaf etdirilməsi üçün qarşılıqlı yüksək səfərlərin təşkilinin və XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Nazir İqor Çrnadak Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirərək, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylər göstərilicəyinə əminlik ifadə etdi. O, 2014-cü ildə Cənub-Şərqi Avropa ölkələrində baş vermiş daşqınlar zamanı təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılmasında Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinaya humanitar dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Tərəflər Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında iqtisadi sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi və sərmayə qoyuluşu ilə bağlı məsələləri müzakirə etdilər. Həmçinin enerji, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və kommunikasiya, mədəni-humanitar sahələrdə, o cümlələrdə elm və texnologiya, idman və gənclər sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdilər. Nazir E.Məmmədyarov ADA Universiteti və Bosniya və Herseqovinanın diplomatik akademiyası arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və tələbə mübadiləsi kimi məsələlərə də toxundu.
Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Bakı-Tbilisi-Qars, TANAP və TAP layihələri haqqında danışan Elmar Məmmədyarov Bosniya və Herseqovinanın da bu layihələrin yaradacağı imkanlardan faydalana biləcəyini diqqətə çatdırdı.
İ.Çrnadak Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinada həyata keçirdiyi invesitisiya və infrastruktur layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Görüşdə iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyəti də qeyd edildi.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında həmkarına geniş məlumat verdi və Bosniya və Herseqovinanın münaqişənin həllində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq tutduğu ədalətli mövqeyinin təqdir edildiyini bildirdi.
Nazir Bosniya və Herseqovinanın Parlament Məclisinin Xalqlar Palatasının 26 fevral 2013-cü il tarixili iclasında mütləq səs çoxluğu ilə “Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması və hörmət olunması” adlı qətnamənin qəbuluna görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazir İqor Çrnadak ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini birmənalı şəkildə dəstəklədiyini bildirdi və bu mövqenin Bosniya və Herseqovinanın Parlamentində qəbul olunmuş qətnamədə də öz ifadəsini tapdığını vurğuladı. O əlavə etdi ki, Bosniya və Herseqovina münaqişəsinin həllini məhz bu prinsiplər əsasında görür.
Tərəflər Azərbaycan və Bosniya və Herseqovinanın BMT, ATƏT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığı və bir-birini dəstəkləməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Bosniya və Herseqovinada həyata keçirilən humanitar layihələrin əhəmiyyəti də vurğulandı.
Görüş zamanı həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, biznes forumlarının təşkili və gündəlikdə duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 07 December 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Igor Crnadak, Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina who is on an official visit to Azerbaijan
At the meeting, the sides had a broad exchange of views on future perspectives of bilateral relations and ways of further advancing the comprehensive cooperation along various fields between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina.
Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan is interested in expanding the cooperation in all spheres of mutual interests which could bring benefit to both countries. He stressed the importance of organizing mutual high-level visits and holding political consultations between foreign ministries to enhance the political dialogue between the two countries.
Noting that the political relations between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina are at the high level, Minister Igor Crnadak expressed his conviction that both countries will make joint efforts to further strengthen this relationship. He underlined that the humanitarian support of Azerbaijan provided to Bosnia and Herzegovina to eliminate the consequences of the natural disaster during floods in South-East Europe in 2014 is highly appreciated.
The sides discussed the issues of investment and expanding relations in the economic field between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina. They also noted the existence of favorable opportunities for the enhancement of cooperation in the areas of energy, agriculture, transport and communication, cultural-humanitarian, as well as science and technology, sport and youth issues. Minister Elmar Mammadyarov touched upon the issues such as expansion of cooperation and student exchange between ADA University and the diplomatic academy of Bosnia and Herzegovina.
Talking about the large-scale transportation and energy projects being implemented with the participation of Azerbaijan, including North-South, Baku-Tbilisi-Kars, TANAP and TAP projects, Elmar Mammadyarov pointed out that Bosnia and Herzegovina could also get benefit from the opportunities provided by these projects.
I.Crnadak noted the importance of investment and infrastructure projects implemented by Azerbaijan in Bosnia and Herzegovina.
At the meeting, the importance of development of relations between the parliaments of the two countries and mutual visits of parliamentary delegations was also mentioned.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and underscored that the just stance of Bosnia and Herzegovina on the settlement of the conflict in compliance with the norms and principles of international law is highly valued.
Minister Mammadyarov expressed his appreciation for the adoption of the resolution named “Recognition of and respect to the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan” by absolute majority in the meeting dated February 26, 2013 in the House of Peoples of the Parliamentary Assembly of Bosnia and Herzegovina.
Minister Igor Crnadak said that his country firmly supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and emphasized that this stance was reflected in the resolution adopted in the Parliament of Bosnia and Herzegovina. He added that Bosnia and Herzegovina implies the settlement of the conflict on the basis of only these principles.
The sides noted the importance of successful cooperation and mutual support between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina within international organizations, including UN, OSCE and Council of Europe.
At the meeting, the importance of humanitarian projects implemented by Heydar Aliyev Foundation in Bosnia and Herzegovina was also stressed.
During the meeting, the sides also exchanged their views on expanding the legal-treaty base, organizing business forums and other issues on the agenda.