2016-cı ilin aprelində cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
2016-cı ilin aprelində cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar
Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
2016-cı ilin aprelində cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsindən bir il ötür. 2 aprel 2016-cı ildə Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdəki mövqeyindən atəşi intensivləşdirərək, qoşunların təmas xətti boyunca Azərbaycan silahlı qüvvələrini və Azərbaycanın nəzarətindəki yaxın ərazilərdə sıx yaşayan mülki əhalini ağır artilleriya və böyük kalibrli silahlardan hədəfə aldı. Ermənistanın bu hücumları və növbəti zorakı addımları nəticəsində Azərbaycanın 34 yaşayış məntəqəsi və kəndi artilleriya atəşinə məruz qaldı, aralarında uşaqlar olmaqla 6 nəfər həlak oldu və 33 nəfər ağır yaralandı. Dövlət və özəl mülkiyyətə zərər yetirildi.
Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək və Ermənistanın növbəti təxribatlarının qarşısını almaq üçün zəruri əks-həmlə tədbirləri görüldü.
Ermənistanın təxribatçı hücumları nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi xidmətçiləri arasında həlak olanlar və yaralananlar oldu. Ölümündən sonra Azərbaycan hərbi qulluqçularının cəsədlərində Ermənistan tərəfindən işgəncələrin törədilməsi halları da qeydə alındı.
5 aprel 2016-cı ildə Moskvada Rusiya Federasiyasının vasitəçilik səyləri nəticəsində Ermənistan və Azərbaycan arasında atəşkəs razılaşdırıldı. Amma buna baxmayaraq, Ermənistan yenidən 26-27 aprel 2016-cı ildə təmas xətti boyunca yaşayış məntəqələri və kəndlərdə yaşayan mülki Azərbaycan əhalisini ağır artilleriyadan atəşə tutdu.
Aprel hadisələri bir daha nümayiş etdirdi ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsinin əsas səbəbidir və münaqişənin siyasi həlli üçün başlıca maneədir.
Aprel gərginliyindən sonra ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası Prezidentlərinin 16 may 2016-cı ildə Vyanada görüşü keçirildi. Rusiya Federasiyası Prezidentinin dəvəti əsasında 20 iyun 2016-cı ildə Sankt-Peterburqda Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya Prezidentlərinin görüşü keçirildi və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə substantiv danışıqlar aparıldı.
O vaxtdan etibarən Ermənistan həyata keçirdiyi qərəzli siyasi-hərbi təxribatları və müxtəlif bəhanələri ilə təşəbbüsün saxlanmasına və Sankt-Peterburqda əldə edilmiş anlaşmaların konkret əməllərə keçirilməsinə, gərginliyin azaldılmasına imkan vermədi və öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına başlamadı.
Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin son bəyanatları və müharibə çağırışlı ritorikası və substantiv danışıqları boykot etməsi və qeyd-şərtlər irəli sürməsi açıq surətdə Ermənistanın konstruktiv şəkildə münaqişənin həllində niyyətli olmadığını göstərir. Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində öz hərbi imkanlarını artırması, işğal olunmuş ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xüsusiyyətlərini dəyişməsi danışıqlar prosesini pozmaq və Azərbaycan ərazilərinin ilhaqını həyata keçirmək kimi çirkin niyyətlərini aşkara çıxarır.
Azərbaycan Respublikası bir daha bəyan edir ki, heç vaxt ərazilərinin işğalı ilə barışmayacaq. Münaqişənin həlli yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür.
Münaqişənin həllinin prinsipial əsasını BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri təşkil edir. BMT TŞ-nın qətnamələrində Azərbaycana qarşı gücdən istifadə olunması və Azərbaycan ərazilərinin işğalı pislənilir və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı bir daha təsdiq olunur. Bu qətnamələrdə BMT TŞ bir daha təsbit edir ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir. Həmçinin, qətnamələrdə BMT TŞ tərəfindən işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur.
Biz beynəlxalq ictimaiyyəti və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərini öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması, işğala əsaslanan status kvonun dəyişdirilməsi və regionda davamlı sülhün təmin olunması üçün Ermənistandan konstruktiv şəkildə substantiv danışıqlarda iştirakın tələb edilməsinə çağırırıq.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs on the escalation of situation in the frontline in April, 2016
One year has passed since the April 2016 escalation in the frontline. On April 2, 2016, the armed forces of Armenia increased fighting from their positions in the occupied territories, subjecting the armed forces of Azerbaijan along the line of contact and the adjacent densely populated areas under control of Azerbaijan to intensive fire with heavy artillery and large-caliber weapons. As a result of Armenia’s attacks and subsequent hostilities, 34 towns and villages in Azerbaijan were shelled, 6 civilians, including children were killed and 33 were seriously wounded. Substantial damages were inflicted upon the private and public property.
The armed forces of Azerbaijan have taken the necessary counter measures within its internationally recognized borders to ensure the safety of civilian population and to stop the further provocations of Armenia.
Armenia’s provocative offensive actions also caused casualties and injuries among the servicemen of the armed forces of Azerbaijan. Numerous signs of post-mortem mutilation of the bodies of Azerbaijani servicemen committed by Armenian side were also registered.
On 5 April 2016 in Moscow, under the mediation efforts of the Russian Federation, the ceasefire was agreed between Armenia and Azerbaijan. Despite that, Armenia subjected to intensive heavy artillery fire the civilian Azerbaijani population in the towns and villages situated along the line of contact on April 26-27, 2016 as well.
The April escalation once again demonstrated that the unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains the main cause of escalation in the frontline and is the major impediment to political settlement of the conflict.
After April escalation upon the initiative of Foreign Ministers of OSCE Minsk Group C-Chair countries the meeting of Presidents of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was organized in Vienna on May 16, 2016. At the invitation of the President of the Russian Federation, the Presidents of the Republic of Azerbaijan, Republic of Armenia and Russian Federation met in Saint Petersburg on June 20, 2016 and had substantive negotiations towards the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
However, since then by deliberate political-military provocations and different pretexts Armenia did not let to sustain the momentum and transform the understandings reached in Sankt-Petersburg meeting into the concrete actions, reduce tension and did not start the withdrawal its troops from the occupied territories of Azerbaijan.
The recent statements and warmongering rhetoric of political-military leadership of Armenia and its attempts to boycott and precondition the substantive negotiations indicate the apparent unwillingness of the Armenia to engage constructively for the settlement of conflict. Continued efforts of Armenia to strengthen its military build-up in the occupied territories of Azerbaijan, illegally changing the demographic, cultural and physical character of these territories reveal notorious intentions of the Armenian side to derail the peace process and ensure annexation of Azerbaijan’s territories.
The principled basis for the settlement of the conflict is laid down in the United Nations Security Council resolutions 822(1993), 853(1993), 874(1993) and 884(1993), which condemn the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the United Nations reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
We urge the international community and the OSCE Minsk Group Co-chairs to demand from Armenia to engage constructively in substantive negotiations with a view of withdrawing its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and changing the status quo of occupation and ensuring lasting peace in the region.