Şəki və Varazdin qardaşlaşmış şəhərlər oldular.
26-29.11.2018-ci il tarixlərində Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Yusubovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Xorvatiyanın Varajdin şəhərinə işgüzar səfər etmişdir.
Səfərin əsas məqsədi Şəki ilə Varajdin şəhərləri arasında “Dostluq və əməkdaşlıq haqqında” xartiyanın imzalanması, iki şəhərin bir-biri ilə iqtisadi, mədəni, elmi, texniki və turizm sahəsində əlaqələrin yaradılması, Azərbaycan ilə Xorvatiya arasında mövcud olan münasibətlərin daha da inkişaf etməsinə töhfə vermək olmuşdur.
27 noyabr 2018-ci il tarixində Varajdin şəhər Meriyasında Şəki şəhəri ilə Varajdin şəhəri arasında dostluq və əməkdaşlıq xartiyası imzalanmışdır. Xartiya Azərbaycan tərəfindən Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Yusubov və Xorvatiya tərəfindən Varajdin şəhərinin Meri cənab İvan Çehok imzalamışdır.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Varajdin şəhərində yerləşən Zagreb Universitetinin Təşkilat və İnformatika fakültəsi, Tekstil Texnologiyaları fakültəsi, “Varteks” şirkəti və Varajdin Texnologiya Parkında tanışlıq görüşləri keçirmişdir.
Görüşlər zamanı Şəki ilə Varajdin arasında, iqtisadi, mədəni, elmi-texniki əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, idman və turizm sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri geniş müzakirə olunmuşdur. Bu xüsusda Şəki və Varajdin şəhərlərində toxuculuq sənayesinin mövcud olduğunu nəzərə alaraq, Şəkidə yerləşən "Azeripək" MMC ilə Varajdinin yüksək keyfiyyətli istehsalı ilə tanınan “Varteks” geyim şirkəti arasında əməkdaşlıq imkanlarına diqqət yetirilmişdir. 2019-cu ildə Varajdin şəhərinin nümayəndə heyəti Şəki rayonuna səfərə dəvət olunmuşdur.

Shaki and Varazdin became sister cities.
On 26-29 November, the delegation led by the head of the Executive Power of Shaki, Elkhan Yusubov paid a working visit to Varaždin, Croatia.
The main purpose of the visit was to sign the Charter on Friendship and Cooperation between Shaki and Varaždin, to establish relationship between the two cities in economic, cultural, scientific, technical and tourism areas and contribute to the further development of relations between Azerbaijan and Croatia.
On November 27, 2018, the Charter was signed by the head of the Shaki City Executive Authority, Elkhan Yusubov, and by Mr Ivan Chehok, Mayor of the city of Varaždin, Croatia.
Within the framework of the visit, the Azerbaijani delegation held meetings at the Faculty of Organizing and Informatics of Zagreb University, Faculty of Textile Technology, Vartex and Varaždin Technology Park.
During the meetings, Shaki and Varaždin discussed the issues of developing economic, cultural, scientific and technical relations, expanding cooperation in the field of sports and tourism. Taking into account the existence of the textile industry in Shaki and Varaždin, the attention was paid to the opportunities of cooperation between "AzeriPek" LLC and Varteks clothing company, known for high quality production. The delegation from Varaždin was invited to visit Shaki in 2019.