Mətbuat şərhi 02 aprel 2019
Xorvatiya Dövlət Televiziyasının HRT kanalında yayımlanan “Dobro Yutro Hrvatska” (Sabahın Xeyir, Xorvatiya) verilişinin müəllifi və aparıcısı müxbir Dubravka Jiljak 1 mart 2019-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xorvatiyadakı Səfiri F.Qurbanovdan müsahibə almış və 12 mart tarixində veriliş HRT kanalında efirə getmişdir.
Verilişin əvvəlində tamaşaçılara ölkəmiz haqqında məlumat verilmişdir. Bildirilmişdir ki, Azərbaycan həmçinin “Odlar Yurdu” adlandırılır, Xəzər dənizinin sahilində yerləşən ölkə enerji ehtiyatlarına görə zəngin dövlətlərdən biri hesab olunur. Müxbir D.Jiljak 2018-ci ildə dövlət səviyyəsində Azərbaycan Demokratik Respublikasının qurulmasının 100 illiyi qeyd edildiyini və Azərbaycanın Şərqdə qadınlara səs vermək hüququ verən ilk dövlət olduğunu tamaşaçıların nəzərinə çatdırmışdır.
Daha sonra ölkəmizin təbii gözəlliyi ilə yanaşı paytaxt Bakı şəhərinin futuristik görünüşləri ilə şərq və qərb arxitekturasının unikal birləşməsi ilə "Şərqin Parisi" adlandırıldığı qeyd olunmuşdur.
Səfir F.Qurbanov müsahibə alan aparıcının geniş səpkili mövzulara toxunan sualarını cavablandıraraq bildirmişdir ki, Azərbaycan və Xorvatiya ikitərəfli dostluq münasibətləri bütün sahələrdə möhkəmlənməkdə davam etməkdədir. Səfir 2013-cü ildə Azərbaycan Prezidenti İ.Əliyevin Xorvatiyaya rəsmi səfəri zamanı imzalanmış Azərbaycan Respublikası və Xorvatiya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq və dostluq münasibətləri haqqında Zaqreb Bəyannaməsini qeyd edərək, Xorvatiya ilə ölkəmiz arasında siyasi münasibətlər çox yüksək dövrünü yaşadığını vurğulamışdır.
Eyni zamanda ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən irimiqyaslı iqtisadi layihələr barədə məlumat verən səfir qeyd etmişdir ki, Xorvatiya-Azərbaycan iqtisadi münasibətlərinin potensialı böyükdür və artıq 20 yaxın Xorvat şirkəti Azərbaycanda fəaliyyət göstərir.
Səfir F.Qurbanov iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın genişləndiyini vurğulamış və Xorvatiyada təşkil olunan beynəlxalq mədəni tədbirlərdə Səfirliyin iştirak etdiyini qeyd etmişdir.

Press release 02 April 2019
On March 12, 2019 the interview by Ms.Dubravka Jiljak, the author and presenter of the Dobro Jutro Hrvatska (Good morning, Croatia) with Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Croatia Fakhraddin Gurbanov was broadcasted on HRT Channel.
At the beginning of the show, the audience was informed about our country. It was also mentioned that Azerbaijan is also known as the "Odlar Yurdu" – Land of Fire, which is located on the coast of the Caspian Sea and is considered as one of the energy-rich countries of the world. Anchor t D. Jiljak noted about the commemoration of 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijani Democratic Republic at the state level in 2018, and the fact that Azerbaijan is the first country in the East to introduce the right to vote for women.
Later, along with the natural beauty of our country, it was noted that the capital of Baku is futuristic with the unique combination of eastern and western architecture called "Paris of the East".
Ambassador F.Gurbanov responded to the interviewer's questions on the widely-ranged topics and said that bilateral relations between Azerbaijan and Croatia continue to strengthen in all spheres. Noting the Zagreb Declaration on Strategic Partnership and Friendly Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Croatia, signed during the official visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Croatia in 2013, the ambassador noted that the political relations between Croatia and Azerbaijan are at very high level.
At the same time, the Ambassador noted that the potential of Croatia-Azerbaijan economic relations is great and that about 20 Croatian companies operate in Azerbaijan.
Ambassador Gurbanov emphasized the expansion of cooperation between the two countries in the field of culture and noted that the Embassy has been participating in international cultural events organized in Croatia.