“Gəncə - 2016-cı il Avropa Gənclər Paytaxtı”
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Gəncə-2016-cı il Avropa Gənclər Paytaxtı” layihəsinin açılış mərasiminin iştirakçılarına ünvanlanmış məktubunu oxunub (http://www.president.az/articles/19687).
Açılış mərasimində çıxış edənlər “Avropa Gənclər Paytaxtı”nın Avropa Gənclər Forumunun 2009-cu ildən etibarən həyata keçirdiyi çox mühüm beynəlxalq layihə olduğunu, Azərbaycanın əsrlər boyu sivilizasiyaların bir araya gəldiyi məkan olaraq coğrafi mövqeyinə görə həm Avropaya, həm də Asiyaya aid olmasını, Bakı şəhərinin 2009-cu il üçün “İslam Mədəniyyət Paytaxtı”, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin isə 2016-cı il “Avropa Gənclər Paytaxtı” elan edilməsinin bu mədəni müxtəlifliyin və zənginliyin göstərici olduğunu vurğulamışlar. 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan olunduğunu diqqətə çatdıran natiqlər, Gəncənin Azərbaycanın qədim və zəngin mədəniyyəti, çoxəsrlik tarixi ilə multikultural dəyərləri özündə yaşadan mədəniyyət mərkəzlərindən biri olduğunu bildirmişlər.
Avropa Gənclər Forumunun idarə heyətinin üzvü Lora Lübonova və Avropa Gənclər Paytaxtları Şəbəkəsinin icraçı direktoru Andras Farkas çıxışlarında Avropanın Gənclər Paytaxtı seçilməsinin Gəncəyə beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdirmək üçün daha böyük şans verdiyinə diqqət çəkmiş və bunun gənclər üçün də əlavə imkanlar yaratdığını qeyd etmişlər.
“Avropa Gənclər Paytaxtı” layihəsi ilk dəfə 2009-cu ildə Avropa Gənclər Forumu tərəfindən irəli sürülüb. Layihənin məqsədi yerli və xarici gənclər təşkilatlarının beynəlxalq əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi və Avropa gənclər paytaxtları seçilmiş şəhərlərin aid olduğu ölkələrin gənclər təşkilatları milli şuraları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır. Avropanın ilk gənclər paytaxtı 2009-cu ildə Niderlandın Rotterdam şəhəri seçilib. Daha sonra Turin (İtaliya), Antverpen (Belçika), Braqa (Portuqaliya), Maribor (Sloveniya), Saloniki (Yunanıstan), Kluj Napoca (Rumıniya) Avropa gənclər paytaxtları olub. Gəncə bu estafeti qəbul edən 8-ci şəhərdir.

“Ganja – European Youth Capital 2016”
The address of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was read to the participants at the ceremony.
It was noted that “European Youth Capital” is an important project held since 2009. Speakers also informed the participants that Azerbaijan is both European and Asian country in the crossroads of civilisations and as a sign of this rich cultural diversity Baku was an Islamic capital in 2009 and Ganja became the European Youth Capital of 2016. The year 2016 has been declared “The year of Multiculturalism” in Azerbaijan and Ganja is one of the ancient historical and multicultural centres of Azerbaijan.
The member of the governing board of the European Youth Forum Lora Lyubenova and executive director of the European Youth Capital Network Andras Farkas noted in their speeches that Ganja’s election as a European Youth Capital provides the city with the chance to enlarge its international relations and thus serving to wider opportunities for the youth.
“European Youth Capital” project was initiated in 2009 by the European Youth Forum. The aim of the project is to develop cooperation of local and foreign youth organisations, as well as exchange of experience between the national councils of the youth organisations from the European Youth Capitals. The first European Youth Capital was Rotterdam (Netherlands). Turin (Italy), Antwerp (Belgium), Braga (Portugal). Maribor (Slovenia), Thessaloniki (Greece), Kluj napoka (Romania) were also European Youth capitals. Ganja is the 8th capital of the European Youth.