Erməni tərəfinin Azərbaycana qarşı təxribatları intensivləşir - MÖVQE
on illər Azərbaycanın xarici siyasətdə, xüsusilə də beynəlxalq təşkilatlarda müxtəlif məsələlərlə bağlı qazandığı uğurlar erməni lobbisinin və digər anti-Azərbaycan qüvvələrin dərin təşvişinə səbəb olmuşdur. Bu uğurlar əsasən 2 məsələ - qondarma insan hüquqları pozuntuları, siyasi məhbus məsələləri ilə təzyiq göstərilməsi cəhdlərinin iflasa uğraması və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və digər 7 rayonlarının davam edən işğalı ilə bağlı qətnamələrin qəbuludur. Əgər siyasi məhbus məsələsində əldə edilən uğurun göstəricisi 2013-cü ildə AŞPA-da alman millət vəkili Kristof Ştrasserin məruzəsinə AŞPAüzvlərinin mütləq əksəriyyəti tərəfindən əleyhinə səs verməsi idisə, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və digər 7 rayonunun işğalı ilə bağlı qəbul edilmiş qətnamələrdir. Bu istiqamətdə qəbul edilən son qətnamə Bosniyalı deputat Militsa Markoviçin müəllifi olduğu 2085 (2016) saylı “Azərbaycanın cəbhəyanı rayonlarında mülki əhalinin qəsdən sudan məhrum edilməsinə dair” qətnamədir. Qətnamədə:
- Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və digər ərazilərinin Ermənistan dövləti tərəfindən işğal edilməsi faktı təsdiqlənir;
- Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal bölgəsindən dərhal geri çəkilməsi tələb edilir;
- Ermənistanın Azərbaycana qarşı qəsdən törətdiyi ekoloji böhranın ekoloji təcavüz olduğu vurğulanır;
- Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yerləşən Sərsəng su anbarının hazırkı durumunun törədə biləcəyi humanitar fəlakətin nəticələrinə görə birbaşa Ermənistan dövlətinin məsuliyyət daşıdığı bildirilir.
Bu uğurları şübhə altına almaq üçün erməni lobbisi və digər anti-Azərbaycan qüvvələr “kürü diplomatiyası” adı altında hər cür uydurmalar yaradaraq Azərbaycanın bütün uğurlarına kölgə salmağa cəhd göstərirlər. Çox təəssüf ki, ermənipərəst və anti-Azərbaycan qüvvələrin güclü olduğu dövlətlərdə bu məsələ mətbuatda da yer almağa başlayır.
Bununla bağlı İtaliyanın erməni lobbisinin təsiri altında olan mətbuatı və televiziya verilişləri səfərbər edilmişdir. Onlardan biri də "Rai 3" telekanalında yayımlanan "Report" verilişi olmuşdur. Bu verilişin aparıcısı Milena Gabanelli mütəmadi olaraq Azərbaycan əleyinə fəaliyyətlə məşğul olmuş, Ermənistana və işğal altında olan Azərbaycan ərazilərinə gedərək erməni tərəfindən müsahibələr götürmüş, Azərbaycan tərəfindən heç bir müsahibə almadan Azərbaycana dair qərəzli və haqsız reportaj hazırlamışdır və bu verilişdə ekspert qismində iştirak edənlərin də əksəriyyəti ermənilər olmuşdur. "Report" verilişinin aparıcısı Milena Gabanelli mütəmadi olaraq qərəzli, kəskin və haqsız fikirlərə yol verdiyinə görə onun müəllifi olduğu veriliş bağlanmış, hətta kanala və verilişə qarşı 300 milyon avroluq məhkəmə iddialarının olduğu də üzə çıxmışdır. Məlum olmuşdur ki, verilişdə ayrı-ayrı şəxslər bərəsində qərəzli və böhtan xarakterli məlumatlar yayıldığına görə, "Report" verilişi və "Rai 3" telekanalı müxtəlif vaxtlarda məhkəməyə verilmiş, onlara qarşı külli miqdarda təzminat iddiaları qaldırılmışdır. Çoxsaylı iddiaçılar arasında İtaliyanın keçmiş baş Naziri Silvio Berlusconi, İtaliya neft-qaz şirkəti “ENİ”, nüfuzlu İtaliya qəzeti “Libero Quotidiano”, İtaliya hökümətində 3 dəfə nazir olmuş Claudio Scajola, habelə keçmiş Nazir Renato Brunetta, Romanın keçmiş meri ve keçmiş kənd təsərrüfatı Naziri Gianno Alemanno, İtaliya senotaru və Lombardiya vilayətinin başçısı Roberto Formigoni, Verona meri Flavio Tosi, Ravello şəhərinin keçmiş meri Secondo Amalfitano, İtaliya prokuroru Salvatore Murone, senator Cesare Cursi, deputatlar Roberto Morassut və Monica Faenzi kimi tanınmış şirkət və simalar vardır.
Ermənilərin Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı təxribatları davam etməkdədir. Onlar 26 yanvar 2016-cı ildə qəbul edilmiş 2085 saylı “Azərbaycanın cəbhəyanı rayonlarında mülki əhalinin qəsdən sudan məhrum edilməsinə dair” qətnaməsinin müəllifi Militsa Markoviçə qarşı qarayaxma kampaniyasına başlamışlar. Belə ki, Bosniya və Herseqovina mətbuatının verdiyi məlumata əsasən, bu günlərdə ölkə parlamentinə və mətbuatına anonim məktub daxil olmuşdur. Məktubda qeyd olunur ki, bu ilin əvvəlində AŞPA-da qəbul edilən 2085 saylı qətnamənin hazırlanması dövründə qətnamənin müəllifi deputat Militsa Markoviç erməni tərəfi ilə əməkdaşlıq etməyib və ermənilər üçün tam qərəzli olan bir mətn hazırlayıb. Məktubda xanım Markoviç bu qətnaməni rüşvət müqabilində hazırlamaqda birbaşa ittiham edilib.
Qeyd edilməlidir ki, məktub müəllifi məqsədyönlü şəkildə ölkə parlamentarilərini və ictimaiyyətini aldatmağa çalışmışdır. Belə ki, 2085 saylı qətnamə hazırlanarkən Ermənistan tərəfi məruzəçinin və AŞPA rəhbərliyinin təkidlərinə baxmayaraq, məruzəçi ilə əməkdaşlıqdan imtina etmişdir. Məhz bu səbəbdən həmin qətnamənin 8-ci bəndində vurğulanmışdır: “Assambleya Ermənistan parlament nümayəndə heyətinin və Ermənistan hakimiyyətinin bu məsələyə dair məruzənin hazırlanmasında əməkdaşlıq etməməsini qəti pisləyir. Assambleya belə rəftarı Avropa Şurasının tamhüquqlu üzvü olan bir ölkənin öhdəlik və vəzifələrinə zidd hesab edir”.
Bosniya və Herseqovina parlamentinə göndərilən anonim məktub dərhal ictimaiyyətə ötürülmüş və Bosniya parlamentinin deputatı, AŞPA-da Bosniya nümayəndə heyətinin rəhbəri Mladen Bosiç tərəfindən təbliğ edilmişdir. O, bu məktubla bağlı hər yerdə müsahibələr verərək erməni nümayəndə heyəti ilə görüşdüyünü və eyni ittihamları eşitdiyini deyib və xanım Markoviçi bir xristian kimi ermənilərin əleyhinə olan sənəd hazırlamaqda ittiham edib.
Xanım Markoviç isə yerli mətbuata verdiyi müsahibəsində bildirmişdir ki, məktubun müəllifi barədə araşdırma aparmışdır və məktubun müəllifinin Bosniya və Herseqovinanın AŞPA yanında daimi nümayəndəliyinin səfiri Predraq Qrqiç olduğunu aşkar etmişdir. Mətbuatın verdiyi məlumata əsasən, xanım Markoviç dərhal səfirlə əlaqə saxlamış, o, əvvəl bunu inkar etsə də, sonradan məktubu Mladen Boşiçin xahişi ilə yazdığını etiraf etmişdir. Predraq Qrqiç eyni zamanda bu məktubun ictimaiyyətə verilmək üçün nəzərdə tutulmadığını və sırf Bosiçi məlumatlandırmaq üçün hazırlandığını bildirmişdir.
Bosniya və Herseqovina KİV-lərində yayımlanan məlumatlara əsasən, keçmiş məruzəçi Markoviç həm bu ölkənin AŞPA-da nümayəndə heyətinin rəhbəri Bosiçi, həm də səfir Qrqiçi məhkəməyə vermiş və bu barədə bütün mətbuat orqanlarını məlumatlandırmışdır. Hadisələrin gedişindən ciddi narahat olan səfir Qrqiç ölkə KİV-lərinə müraciət edərək deputat Mladen Bosiçin onu aldatdığını, onun məktubunun mətbuata verilməsini ucuz və məsuliyyətsiz bir hərəkət olduğunu bildirmişdir. Yerli mətbuat eyni zamanda bildirir ki, Qrqiçin bu bəyanatından sonra Mladen Bosiç jurnalistlərə cavab vermir.

Press release 06 December 2016
Armenian lobby and other anti-Azerbaijani forces are deeply concerned about Azerbaijan’s recent achievements on various issues on foreign policy, particularly within international organizations.  These achievements mainly include two issues – failure of attempts to pressure with the issues of so-called human rights violations and political prisoner and the adoption of the resolutions on ongoing occupation of Nagorno-Karabakh and other seven territories of Azerbaijan. While the indication of success on the issue of political prisoner was negative vote of the vast majority of PACE members against the report by German MP Christoph Strasser in 2013, the other was the resolution on the occupation of Nagorno-Karabakh and other seven territories of Azerbaijan. The recent resolution in this regard is the PACEResolution 2085 (2016) titled “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” by Bosnian MP Milica Markovic. The resolution:
– confirms the fact of occupation of Nagorno-Karabakh and other territories of Azerbaijan by Armenian state;
– requests the immediate withdrawal of Armenian armed forces from the occupied region;
– stresses that the deliberate creation of environmental crisis against Azerbaijan by Armenia is an environmental aggression;
states that Armenian state is directly responsible for the result of possible humanitarian catastrophe due to current state of Sarsang reservoir, located in the occupied Azerbaijani territories.
Armenian lobby and other anti-Azerbaijani forces try to cast a shadow on all Azerbaijani achievements by telling various lies under “caviar diplomacy” just to question this success. Unfortunately, this issue also appears on media of several states with powerful pro-Armenian and anti-Azerbaijani forces.
Italian media and TV programs, influenced by Armenian lobby, were mobilized in this regard. One of them was “Report” program aired on the TV Channel “Rai 3”. Presenter of the program Milena Gabanelli was regularly engaged in the activity against Azerbaijan, visited Armenia and occupied Azerbaijani territories, and interviewed Armenian side. On the contrary, she did not interview Azerbaijani side and prepared biased and unfair report and Armenians were in majority among guests in her program as experts. As author of the program Milena Gabanelli regularly expressed biased, severe, and unfair views, the program was suspended, and it was even revealed that a 300 million euro lawsuit was filed against the channel and the program. As the program spread biased and slanderous information about several persons, “Report” program and “Rai 3” channel were sued several times, and large amount of compensation claims were raised against them. Multiple plaintiffs include well-known companies and people, such as former Italian Prime Minister Silvio Berlusconi, Italian oil-gas company “ENİ”, influential Italian newspaper “Libero Quotidiano”, Claudio Scajola, triple Minister of Italian government, as well as former Minister Renato Brunetta, Gianno Alemanno, former mayor of Rome and former Minister of Agriculture, Roberto Formigoni, Italian Senator and head of Lombardy province, Verona mayor Flavio Tosi, former Ravello mayor Secondo Amalfitano, Italian prosecutor Salvatore Murone, Senator Cesare Cursi, MPs Roberto Morassut and Monica Faenzi.
Armenians continue their large-scale provocation against Azerbaijan. They launched a blackmail campaign against Ms. Milica Markovic, author of PACEResolution 2085 (2016) titled “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” adopted on January 26, 2016. Thus, according to media of Bosnia and Herzegovina, Parliament and media recently received an anonymous letter. The media notes that MP Ms. Milica Markovic, author of the resolution, didn’t cooperate with Armenian side during the preparation of PACE Resolution 2085 (2016) and developed a text fully biased of Armenians. The letter directly accuses Ms. Markovic of preparing this resolution against certain bribe.
It should be noted that an author of the letter deliberately tries to deceive parliamentarians and the public. Thus, the Armenian side refused to cooperate with the rapporteur despite the insistence of the rapporteur and PACE leadership in the course of preparing the Resolution 2085 (2016). Therefore, paragraph 8 of the Resolution underlines: “The Assembly firmly condemns the lack of co-operation of the Armenian parliamentary delegation and the Armenian authorities during the preparation of the report on this issue. The Assembly regards such behaviour as incompatible with the obligations and commitments of a country which is a full member of the Council of Europe”.
The anonymous letter sent to Parliament of Bosina and Herzegovina was immediately forwarded to the public and was propagated by Mladen Bosic, Chairman of Bosnian delegation to PACE. During his interviews on this letter on all media outlets, he told that he met Armenian delegation, that he heard the same accusations from them; he accused Ms. Markovic of preparing the document against Armenians, as a Christian.
According to Ms. Markovic’s interview to local media, she investigated and found out that the author of the letter was Mr. Predrag Grgic, Ambassador of Permanent Delegation of Bosnia and Herzegovina to PACE. The media informs that Ms. Markovic immediately contacted the Ambassador, that the latter first denied, but then admitted that he had written the letter at the request of Mladen Bosic.   Moreover, Predrag Grgic told that the letter wasn’t intended for the public and was prepared only for informing Bosic.
According to media of Bosnia and Herzegovina, former rapporteur Markovic appealed to the court both against Bosic, Chairman of Bosnia and Herzegovinian delegation to PACE and Ambassador Grgic and informed all media outlets. Ambassador Grgic was seriously concerned about the course of developments and addressed local media outlets, stating that MP Mladen Bosic deceived him and that publishing his letter on the media was very low and unreasonable action. At the same time, the local media states that Mladen Bosic doesn’t reply journalists after Mr. Grgic’s statement.