Azərbaycanda Milli Qurtuluş günü qeyd olunur
1993-cü ilin iyununda ölkədə yaranmış mürəkkəb ictimai-siyasi durum Azərbaycanda real vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yaradıb.
Gəncədə dislokasiya olunmuş 709 saylı hərbi hissə itaətsizlik göstərərək Müdafiə Nazirliyinə tabe olmadığını bəyan edib, hökumət hərbi qiyamı yatırmaq üçün Gəncəyə hərbi birləşmələr göndərib. Lakin yürüdülən yarıtmaz siyasət nəticəsində qiyamın miqyası genişlənib və idarə olunmayacaq səviyyəyə çatıb. Qiyam qaldıran hərbi birləşmələr Bakıya doğru istiqamət götürüb, qiyamın başında duranlar hakimiyyətin dəyişməsini tələb edib.
Vətəndaş müharibəsi üçün ziddi zəmin yarandığı bir vəziyyətdə təhlükəli proseslərin qarşısını ala bilmədiyini dərk edən AXC-Müsavat iqtidarı son anda kömək üçün Heydər Əliyevə müraciət edib. O zaman Naxçıvan Ali Məclisinin sədri olan görkəmli ictimai-siyasi xadim Heydər Əliyev xalqın və respublikanın hakim dairələrinin təkidli dəvətini qəbul edib, iyunun 9-da Bakıya gəlib. Ölkəni vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən qurtarmaq missiyasını üzərinə götürən Heydər Əliyev həyatını təhlükə altında qoyaraq Gəncəyə gedib və apardığı danışıqlar nəticəsində vətəndaş qarşıdurmasının genişlənməsinin qarşısını alıb.
1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçilib, bununla da Azərbaycanın ən yeni tarixində növbəti və bu günə qədər davam edən uğurlu bir mərhələ başlayıb. 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Qurtuluş günü kimi daxil olub.

Azerbaijan marks National Salvation Day
The complicated socio-political situation created real threat of civil war in the Azerbaijan in June 1993.
The 709th military unit deployed in Ganja disobeyed orders of the Defense Ministry and the government sent troops to Ganja to suppress military revolt. As a result of negligent policy, the scale of revolt extended and became uncontrolled. Rebels were moving toward Baku and demanding change of power. The government of that time led by Azerbaijan Popular Front and Musavat understood that it couldn’t prevent threat of civil war and therefore asked Heydar Aliyev for help.
Heydar Aliyev, prominent public and political figure, who was the speaker of the Nakhchivan Supreme Majlis (parliament) in that time, accepted the insistent invitation of the government and came to Baku on June 9. Taking the mission to shield the country from the civil war, Heydar Aliyev left for Ganja at the risk of his life and as a result of negotiations he prevented the extension of civil confrontation.
On June 15, Heydar Aliyev was elected the chairman of the Azerbaijani Parliament. This was the start of new successful phase in contemporary history of Azerbaijan. June 15 entered the history of Azerbaijan as the National Salvation Day.